Parlament Europejski wezwał Szwajcarię do zniesienia ograniczeń wobec obywateli Europy Wschodniej

61

Strasburg, 24/05/2012. Parlament Europejski wezwał szwajcarski rząd do uchylenia „dyskryminującej i bezprawnej” decyzji o przywróceniu ograniczeń ilościowych przy udzielaniu zezwoleń na pobyt długoterminowy dla obywateli Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Słowenii, Słowacji, Czech i Węgier.

W rezolucji przyjętej w czwartek, w Strasburgu, Parlament Europejski wyraził „duże zaniepokojenie” ponownym wprowadzeniem ograniczeń dla swobodnego przepływu obywateli, co zaprzecza ustaleniom zawartym w porozumieniu między Szwajcarią a Unią Europejską z 1999 r.

Środki podjęte przez Szwajcarię są „dyskryminujące i bezprawne”, ponieważ kryterium decydującym o limitach jest narodowość obywateli, co jest niezgodne z obowiązującymi umowami między UE a Szwajcarią.

Deputowani są zaniepokojeni faktem, że Rada Federalna Szwajcarii rozważa wprowadzenie dalszych, jeszcze bardziej restrykcyjnych środków, podczas gdy UE i Szwajcaria powinny raczej zmierzać do zwiększania swobody przepływu osób. Parlament poprosił Komisję Europejską o jak najszybsze podniesienie tej kwestii w rozmowach z rządem Szwajcarii.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here