Dzień bez papierosa

432

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Trzebnicy informuje, że dnia 31 maja br. obchodzony będzie „Światowy Dzień Bez Tytoniu”. Tegoroczna akcja odbędzie pod hasłem „ Działania marketingowe przemysłu tytoniowego”. Kampania adresowana jest do ogółu społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem młodych kobiet.

Założenia kampanii w tym roku to promocja zdrowego stylu życia,  zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat skutków czynnego, jak i biernego palenia tytoniu, na temat prawa do życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego, oraz o obowiązku przestrzegania ustawy dotyczącej zakazu palenia w miejscach publicznych.
Rocznie na skutek palenia tytoniu umiera około 10 mln osób.

W Polsce jest to około 60 tysięcy osób w ciągu roku.  Do palenia papierosów przyznaje się coraz więcej młodych ludzi, w tym duża liczba kobiet. Dlatego też przemysł tytoniowy bezustannie podejmuje próby pozyskania nowych „klientów” – palaczy, stosując różnego rodzaju działania marketingowe.  Koncerny tytoniowe przeznaczają ogromne kwoty na tworzenie atrakcyjnych „kampanii” adresowanych bezpośrednio do kobiet.

Coraz częściej pojawiają się „zgrabne”, kolorowe, atrakcyjnie wyglądające opakowania papierosów. Na rynku dostępna jest szeroka gama papierosów aromatyzowanych (wanilią, karmelem, mentolem itp.) Stosowanie tego rodzaju substancji ma na celu poszerzenie asortymentu, ale nie tylko.

Na przykład mentol –  ma właściwości znieczulające błonę śluzową gardła, a co za tym idzie zmniejszają drażniące działanie dymu tytoniowego. Te i wiele innych trików niejednokrotnie skłania nas do sięgnięcia po papierosa.
Nie dajmy sobą manipulować! Palenie szkodzi! – Pamiętajmy o tym nie tylko podczas „Dnia bez Tytoniu”.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here