Trzydniowe zmagania mają za sobą

89

Tegoroczny egzamin trwał podobnie jak w latach poprzednich  trzy dni. Stresu więc było niemało. Gimnazjaliści rozpoczęli swoje egzaminacyjne zmagania we wtorek rano. Pierwszego dnia uczniowie pisali część humanistyczną. W środę zmagali się z częścią matematyczno-przyrodniczą, a w czwartek sprawdzali swoje umiejętności z języka obcego. Wyniki, jakie uzyskają podczas egzaminu, będą dla młodzieży przepustką do szkół ponadgimnazjalnych.

We wtorek uczniowie rozwiązywali zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie. Na ich rozwiązanie mieli godzinę. Następnie po 45-minutowej przerwie pisali egzamin z języka polskiego, na który przeznaczono 90 minut. Uczniowie Gimnazjum im. Macieja Rataja w Żmigrodzie powiedzieli, że na teście z historii należało udzielić odpowiedzi na pytania m. in. o rolnictwo Mezopotamii, wskazać władcę z dynastii Jagiellonów, którego ród przedstawiono na drzewie genealogicznym, czy przypisać do określonej kultury akwedukt i Bramę Rzymską. Na egzaminie należało także pochwalić się wiedzą o odkryciach geograficznych i monarchii patrymonialnej za Krzywoustego.

W tej części pojawił się także test o człowieku, który wziął kredyt, ale bank go oszukał. Uczniowie mieli wskazać instytucję, do której oszukany klient powinien się udać. Pytano też o Konstytucję, Trybunał Konstytucyjny oraz sprawdzano umiejętność odczytywania wiadomości na wykresie.

Drugiego dnia gimnazjaliści przystąpili do testu z wiedzy matematyczno-przyrodniczej. Na rozwiązanie zadań otwartych i zamkniętych z matematyki również mieli 90 minut.Podobnie jak poprzedniego dnia, po 45 – minutowej przerwie gimnazjaliści w ciągu 60 – minut musieli rozwiązać test z wiedzy przyrodniczej. Natomiast czwartek upłynął im pod znakiem języków obcych. Wszyscy uczniowie mogli sobie wybrać język, który chcą zdawać. Do wyboru mieli dwa najpopularniejsze: angielski i niemiecki.

Tuż po wtorkowym egzaminie uczniowie z Gimnazjum im. Macieja Rataja w Żmigrodzie powiedzieli:

– Historia była w miarę prosta, ale WOS to jakaś masakra. – Asia 3 a

– Przyszedłem z przekonaniem, że będzie banalne i było. – Zagórski Bartek 3 a

– Testy nie były bardzo trudne, kilka pytań można było brać na logikę. – Patryk 3 c

– Test z historii był łatwy. Pani Bawolska bardzo dobrze nas przygotowała. Większość mieliśmy na powtórzeniu przed egzaminem. – Sara 3 a

– Test był wyjątkowo prosty. Wszystko było niedawno przerabiane na lekcjach historii. – Patrycja 3 a

– Historia była prosta, spodziewałam się gorszej, większy problem miałam z WOS-em. Emocje były ogromne, ale nie jest tak źle. – Dominika 3 a

– Egzamin poszedł okropnie. Ogólne masakra. – Daria 3 a.

– Przerwa miedzy egzaminami jest potrzebna, ale trwała trochę za długo. – Karolina 3 g.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here