Fascynująca historia Trzebnicy

606

W tej unikatowej książce, której niestety nigdzie nie będzie można kupić, ponieważ wydana została tylko i wyłącznie dla kluczowych klientów Banku Spółdzielczego, ujęto najważniejsze daty historyczne od początku dziejów Trzebnicy po rok 2010, wzbogacając je barwnymi ilustracjami. Jest to pozycja niezwykła, dlatego każdy miłośnik Ziemi Trzebnickiej bez wątpienia chciałby ją posiadać. W tej pracy można znaleźć wiele zaskakujących informacji, ciekawostki o Trzebnicy. Pozwala ona poznać dokładniej naszą lokalną historię. Podczas spotkania promującego tę pozycję prowadzący: Agnieszka Pawlaczek oraz Jakub Szurkawski przytoczyli kilka ciekawych informacji zamieszczonych na kartach książki.

Licznie przybyłych gości przywitała Joanna Maliszkiewicz, członek zarządu Banku Spółdzielczego. Na sali obecni byli m. in. poseł Marek Łapiński, starosta Robert Adach, burmistrz Marek Długozima, matka generalna sióstr boromeuszek Alberta Groń, dziekan trzebnicki Bogdan Grabowski i proboszcz parafii św. Jadwigi Jerzy Olszówka

O projekcie związanym z realizacją książki opowiedział jej pomysłodawca – Jerzy Woźniczko, prezes Banku Spółdzielczego w Trzebnicy.

– Chciałbym podziękować wszystkim współpracownikom za to, że mogę tę udaną publikację udostępnić mieszkańcom Trzebnicy. Wierzcie mi, że to nie jest spotkanie promujące bank. Ta książka jest podziękowaniem za to, że wspólnie działamy – powiedział Jerzy Woźniczko, dodając po chwili: – Chciałbym podkreślić szczególną rolę w powstaniu tej książki ks. prof Antoniego Kiełbasy, którego niestety już nie ma z nami. To właśnie ks. Kiełbasa był pierwszą osobą, z którą konsultowałem się w sprawie powstania tej książki.

W książce znajduje się wiele ciekawych informacji, o których z pewnością większość trzebniczan nie ma nawet pojęcia. Bo któż z nas wie o tym, że w przeszłości w naszym mieście występowały trzęsienia ziemi, albo że był czas kiedy chleb w Trzebnicy sprzedawany był tylko w sobotę.

Podczas spotkania głos zabrali także przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej, współautorzy nowej  książki. Jako pierwszy głos zabrał prezes Zbigniew Lubicz – Miszewski, a chwilę później Leontyna Gągało. Ważne dla dziejów miasta fakty z końca XIX wieku zaprezentował Wojciech Kowalski, a Wiesława Kucięba przedstawiła najważniejsze wydarzenia z XX wieku. Piękną oprawę muzyczną uroczystości zapewnił  Wrocławski Kwartet Smyczkowy „Continuo”.

Po zakończeniu części oficjalnej i wręczeniu honorowym gościom pierwszych egzemplarzy wydawnictwa zebrani zostali zaproszeni na kawę, herbatę i ulubione przez śp. księdza profesora drożdżówki. Wszyscy otrzymali także egzemplarze nowego wydawnictwa.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here