Festyn za niecałe 1500 zł

365

Pomysł zorganizowania festiwalu zdrowia w Wiszni Małej pojawił się w głowie Bożeny Kołpak pod koniec ubiegłego roku, w czasie kiedy trwał konkurs na stanowisko Kierownika SP ZOZ w Wiszni Małej. Przygotowując się do konkursu przyszła pani kierownik oglądała placówkę, przyglądała się jej funkcjonowaniu i zastanawiała, co można by było tam zmienić.

– Zastanawiałam się, co ja mogłabym zrobić dla pacjentów.  W jaki sposób mogłabym wykorzystać swoje doświadczenie, wiedzę i umiejętności. W swoim życiu zawodowym organizowałam różne targi i konferencje naukowe m.in. we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Berlinie itd. Pomyślałam, że można by zorganizować imprezę promującą zdrowie w Wiszni Małej i tak powstał pomysł na festiwal zdrowia – powiedziała Bożena Kołpak, która podczas konkursu, przed komisją przedstawiła swoją wizję funkcjonowania SP ZOZ Ośrodka Zdrowia w Wiszni Małej i wspomniała o planie zorganizowania takiej imprezy. A skoro obiecała, to słowa postanowiła dotrzymać. Tym sposobem w sobotę mieszkańcy gminy Wisznia Mała mogli uczestniczyć w pierwszym festiwalu zdrowia.

– Od pomysłu do realizacji jest dosyć daleka droga. Sama pewnie nie byłabym w stanie tego wszystkiego zrobić. Najpierw trzeba było stworzyć zespół ludzi. Zatrudniłam świetnych lekarzy, wymieniałam jedną pielęgniarkę i teraz mam zgrany zespół pracowników, którzy potrafią ze sobą zgodnie współpracować. Jestem dumna z mojego zespołu, festiwal zdrowia pokazał, że mogę liczyć na wszystkich, bez wyjątku. Każdy pracownik przyczynił się do jego zorganizowania – powiedziała nam pani kierownik.

Przygotowania rozpoczęły się od wybrania terminu i pozyskania sponsorów, firm i osób, które przeprowadzały i finansowały badania. Trzeba też było zabezpieczyć zadaszenia na wypadek deszczu, nagłośnienie i mikrofony. Ponadto trzeba było dotrzeć do pacjentów z informacją o imprezie, a cała kampania marketingowa to ogromna praca. Powiadomienie policji, straży pożarnej itd. Wszystko to trwało ponad miesiąc.

Atrakcji nie brakowało…

Impreza rozpoczęła się o godz. 10. Program festiwalu był bardzo bogaty i zmieniał się do ostatniej minuty. Deszcz troszkę pokrzyżował plany i część atrakcji trzeba było w ostatniej chwili przenieść do budynku przychodni. Ratownicy medyczni z Akademii Pierwszej Pomocy we Wrocławiu przygotowali pokazy ratownictwa medycznego. Przywieźli ze sobą różne fantomy i uczyli udzielania pierwszej pomocy. Każdy mógł spróbować i poćwiczyć na fantomach udzielanie pierwszej pomocy osobie dorosłej i dziecku, można było zapoznać się z działaniem defibrylatora, każdy mógł nauczyć się resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Ratownicy przywieźli ze sobą fantomy, na których można było przeszkolić się w udzielaniu pierwszej pomocy w przypadku zadławień i zakrztuszeń. Akademia Pierwszej Pomocy przygotowała także fantom do samobadania piersi. Każdy miał możliwość porównania badaniem palpacyjnym piersi zdrowej z piersią ze zmianami patologicznymi.

– Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się badania spirometryczne, konsultacje alergologiczne i pulmonologiczne – ponieważ na te badania liczba miejsc była ograniczona, pacjenci byli wcześniej wyselekcjonowani przez naszych lekarzy rodzinnych podczas wcześniejszych badań. Za to bez ograniczeń można było korzystać z innych badań – powiedziała pani Bożena.

Każdy mógł skorzystać z badania słuchu, doboru i regulacji aparatu słuchowego, pomiaru tkanki tłuszczowej i porad dietetycznych, porad związanych z osteoporozą i zbyt wysokim poziomem cholesterolu. Można też było skorzystać z badań krwi: poziomu cholesterolu, glukozy i hemoglobiny glikowanej.

– Każdy pacjent, u którego stwierdzono nieprawidłowe wyniki badań otrzymywał od nas w prezencie glukometr, aby mógł przeprowadzać badania kontrolne samodzielnie w domu. Przygotowaliśmy również bogatą ofertę skierowaną do najmłodszych pacjentów. Każde dziecko, które przybyło na nasz festiwal mogło skorzystać z przeglądu stomatologicznego.  Pani rehabilitantka badała dzieci pod kątem wad postawy, ponadto rodzice najmłodszych dzieci – noworodków i niemowląt mogli zasięgnąć informacji i porad w zakresie neurorehabilitacji. Nasze laboratorium pobierało małym pacjentom krew z paluszka na badania morfologiczne – informuje organizatorka festiwalu.

A ponieważ wszystkie dzieci uczestniczące w festiwalu zdrowia były bardzo dzielne, wszystkie zostały obdarowane mnóstwem nagród i prezentów.

Aby festiwal miał charakter pikniku i był mile spędzonym przedpołudniem, poza atrakcjami medycznymi były przygotowane także imprezy towarzyszące. Panie z koła gospodyń wiejskich upiekły chleby i ciasta, przygotowały smalec, soki, napoje i inne smakołyki. Miejscowy przedsiębiorca smażył kiełbaskę, karkówkę i frytki. W tle przez cały czas grała muzyka.

W ostatnim dniu przed festiwalem urodził się pomysł przeprowadzenia loterii fantowej, w której do wygrania był dwunastoczęściowy serwis kawowy z pięknej porcelany. Na zakończenie festiwalu o godzinie 14 odbyło się losowanie. Szczęśliwą zwyciężczynią okazała się Zofia Bajda. Pani Zofia zaskoczyła chyba wszystkich. Odebrała nagrodę, pięknie podziękowała i jako wyraz uznania i wdzięczności za wspaniale spędzony czas i świetnie zorganizowaną imprezę przekazała swoją wygraną dla pracowników Ośrodka Zdrowia.

A jaki był koszt organizacji festiwalu?

– Prawdę mówiąc spodziewałam się, że koszt festiwalu będzie dużo wyższy. W rezultacie okazało się, że sporo pracy wykonali sami pracownicy przychodni, część kosztów pokryli sponsorzy, część badań i konsultacji przeprowadzali moi prywatni znajomi, więc zrezygnowali ze swojego wynagrodzenia, namioty i nagłośnienie zapewnił nam OKSiR z Wiszni Małej. Myślę, że całkowity koszt nie powinien przekroczyć 1500 zł. Bardzo dziękuję każdej osobie, która przyczyniła się do zorganizowania tej imprezy – powiedziała Bożena Kołpak.

To była pierwsza impreza tego typu w historii Ośrodka Zdrowia. Pacjenci podchodzili do pani kierownik i dziękowali, wyrażali się w samych superlatywach.

– Moi pracownicy pokazali, że potrafią stanąć na wysokości zadania, pokazali że mogę na nich liczyć w każdej sytuacji i że wszyscy jesteśmy jedną drużyną. Wszyscy-pacjenci i personel byli zadowoleni i uśmiechnięci, pomimo kapryśnej pogody. Nie może być inaczej. Festiwal Zdrowia musi wpisać się na stałe do naszego kalendarza. Za rok postaramy się, aby było jeszcze lepiej, jeszcze więcej badań i jeszcze więcej atrakcji – dodała pani kierownik.

Korzyści organizacji festiwalu są ogromne. Pacjenci nie zawsze zdają sobie sprawę, jak ważna jest profilaktyka. Bardzo często podczas badań profilaktycznych udaje się wykryć pierwsze objawy poważnych chorób. Jeśli są one wykryte odpowiednio wcześnie, chorobę udaje się wyleczyć i pacjent szybko wraca do zdrowia. W przypadku, jeśli choroba jest mocno zaawansowana leczenie jest dłuższe, droższe i nie zawsze kończy się powodzeniem.

W wyniku przeprowadzonych w sobotę badań mamy takie osoby, które będą musiały trafić pod opiekę diabetologa, kardiologa czy pulmonologa.

– Mam nadzieję, że choroba u tych osób jest w początkowej fazie swojego rozwoju i pacjenci szybko wrócą do zdrowia. Jestem przekonana, że jeżeli w wyniku sobotnich szkoleń i pokazów chociaż jedna osoba komuś udzieli pierwszej pomocy i uratuje życie, jeśli chociaż jedna osoba odpowiednio wcześnie trafi pod opiekę specjalisty, to było warto – dodała na koniec Bożena Kołpak.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here