O strażakach wiedzą wiele

82

Konkurs odbył się już po raz 35 i nosi nazwę: Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Turniej do tej pory odbywał się co roku, ale w większości uczestniczyli w nim tylko reprezentanci z gminy Żmigród, którzy na etapie powiatowym nie mieli konkurencji. W przeszłości w konkursie brała też udział młodzież z gminy Prusice, a w tym roku oprócz gminy Żmigród w turnieju wzięli udział również uczniowie z gminy Zawonia. Młodzież startowała w trzech kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa, gimnazjalna i ponadgimnazjalna.

Na początku odbywają się eliminacje szkolne. Na tym etapie uczniowie muszą rozwiązywać test, aby zakwalifikować się do etapu gminnego. Organizatorem konkursu jest Ochotnicza Straż Pożarna. Państwowa Straż Pożarna jest tylko współorganizatorem i zapewnia udział w jury, organizację konkursu i pytania.

Zwycięzcy którzy zakwalifikowali się do etapu gminnego, również musieli odpowiedzieć na zestaw pytań, które zostały specjalnie przygotowane na ten turniej. Pytania były różne, zarówno ogólne dotyczące np. udzielania pierwszej pomocy czy zasad bezpieczeństwa, jak również bardziej fachowe, dotyczące np. nazw sprzętu strażackiego itd.

W tym roku w Żmigrodzie na etapie gminnym z pytaniami zmagały się trzy grupy, po jednej do każdej kategorii wiekowej. W sumie udział wzięło 20 osób. W gminie Zawonia było podobnie, z tym, że nie było tam grupy ponadgimnazjalnej. W związku z tym grupa ponadgimnazjalna nie miała konkurencji na etapie powiatowym, a Damian Budzicz został od razu zakwalifikowany do wojewódzkiego finału. W kategorii podstawowej i gimnazjum po 3 osoby z każdej grupy i z każdej gminy.

– Regulamin przewiduje na etapie powiatowym przeprowadzenie także ustnych pytań. A to było już dużym stresem zarówno dla dzieciaków jak i ich starszych kolegów. Konkurs powiatowy składa się z dwóch etapów. Pierwszy, pisemny składa się z 30 pytań, na które trzeba odpowiedzieć w przeciągu 25 minut. Do etapu ustnego zakwalifikowały się trzy najlepsze osoby, a ponieważ w gimnazjum okazało się, że trzecie miejsce zajęły dwie osoby, więc do etapu ustnego przystąpiło czterech uczniów – powiedział mł. bryg. Dariusz Zajączkowski, rzecznik prasowy KP PSP Trzebnica.

Każdy z zawodników musiał odpowiedzieć na trzy pytania.

W finale wojewódzkim, który odbędzie się 19 kwietnia w Henrykowie powiat trzebnicki będą reprezentować: Cezary Kaczyński z Zespołu Szkół w Czeszowie w kategorii: szkoły podstawowe, Andrzej Szymków z Gimnazjum im. Macieja Rataja w Żmigrodzie w kategorii gimnazjum oraz Damian Godzicz z Powiatowego Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Żmigrodzie.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here