Smoleńsk w trzebnickiej bazylice?

213

Powyższa informacja pojawiła się 9 kwietnia na facebook`owym profilu radnego powiatu trzebnickiego – Piotra Okuniewicza. Nad zamieszczonym zdjęciem pojawił się opis: „Już wkrótce w Trzebnickiej Bazylice. Zbieramy fundusze ok. 20 tys. zł . DAMY RADĘ”.

I rzeczywiście. Pomysł na zamieszczenie tablicy powstał z inicjatywy działającego na terenie Powiatu Trzebnickiego Klubu „Gazety Polskiej”. Tablica ma upamiętniać tragedię smoleńską z 10 kwietnia 2010 r., w której zginęli prezydenci RP Lech Kaczyński i Ryszard Kaczorowski oraz 94 innych wybitnych przedstawicieli naszego kraju. Autorem tablicy, która będzie wisiała w bazylice Św. Jadwigi jest trzebnicki artysta Krzysztof Lewczak.

Jak nas poinformował Piotr Okuniewicz, obecnie złożone już zostały dokumenty do konserwatora zabytków i jeśli tylko wyda zgodę na jej zamieszczenie, tablica szybko pojawi we wnętrzu trzebnickiego sanktuarium.

– Tablica praktycznie jest już skończona. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że jest to bliźniacza tablica do tej, która znajduje się w polskim kościele w Nowym Jorku – powiedział Piotr Okuniewicz.

Jak tylko konserwator zgodzi się na umieszczenie tablicy w trzebnickiej bazylice, komitet społeczny założy konto, na które będzie można wpłacać pieniądze na jej zakup.

1 KOMENTARZ

  1. Zaprawdę godne to i sprawiedliwe słuszne i zbawienne. A jak już coś jest w polskim kościele w Nowym Jorku to koniecznie powinno być również w Trzebnicy.
    Z tego co widzę na fotografii to raczej tablica ku czci śp. Pary Prezydenckiej a nie wszystkich ofiar katastrofy. Czy Wawel to za mało ?? Co na to Kustosz Bazyliki ??

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here