Trójkowicze jadą do St. Petersburga

238

Grupa uczniów z trzebnickiej Szkoły Podstawowej nr 3 za swoją prezentację na międzynarodowym konkursie Odyseja Umysłu zdobyła drugie miejsce. W nagrodę pojadą na kilkudniowy wyjazd do Rosji na EuroFestiwal.

Odyseusze z powodzeniem wygrali w swojej grupie wiekowej najpierw eliminacje regionalne, a potem ogólnopolskie, rozegrane w Gdańsku. Za zajęcie drugiego miejsca w tych ostatnich nagrodą będzie kilkudniowy pobyt w St. Petersburgu.

Celem wyjazdu nie jest już jednak prześciganie się w pomysłach z pozostałymi uczestnikami, tylko poznawanie się, wymiana doświadczeń. Grupę reprezentantów z trójki tworzą uczniowie z klas IV i V. Najpierw, żeby mogli brać udział w Odysei Umysłu, musieli przejść przez szkolne eliminacje – m.in. wykonać kilka zadań spontanicznych. Z najlepszej szóstki utworzyła się szkolna ekipa. Spośród zadań problematycznych, jakie musieli wybrać, zdecydowali się na zadanie pn. „Uczeni na tropie”: w nietuzinkowy sposób musieli przedstawić ekspedycję ekipy naukowców, którzy w czasie podróży zbiorą próbki przy użyciu wymyślonego przez siebie urządzenia oraz zaprezentują raport ze swoich ustaleń.

– Wybraliśmy jedno ze zdjęć NASA, które przygotowała dla nas pani, i na tej podstawie dorobiliśmy historyjkę. Wspólnie pracowaliśmy nad projektem; każdy z nas miał jakieś pomysły i nie spodziewaliśmy się, że przejdziemy dalej – mówili podczas rozmowy. Słuchając,z jakim przejęciem opowiadali o swoim udziale w Odysei nie sposób odmówić im zapału do twórczej i kreatywnej pracy. – To jest marzenie Juliana, żeby pojechać do Rosji, bo on interesuje się bronią, a tam jest muzeum broni – mówiła Ania. Julek dodał: – W USA (gdzie jeżdżą zdobywcy I miejsca podczas ogólnopolskich eliminacji – przyp.red.), podaje się tylko obrzydliwe hamburgery.

Rodzice cieszą się z sukcesu swoich dzieci i z ich wyjazdu, jednak koszty podróży to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych przeznaczonych na jedno dziecko (przejazd, ubezpieczenie, hotel, wiza, zwiedzanie i pieniądze dla siebie), i chociaż wszyscy zadeklarowali, że wyrażają zgodę na wyjazd swoich pociech na EuroFestiwal – wycieczka potrwa od 25 do 30 kwietnia, poszukują sponsorów, którzy zechcieliby wesprzeć wyjazd Odyseuszy z SP nr 3.

Darczyńcy mogą wpłacać pieniądze na konto rady rodziców:

Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 3 w Trzebnicy, ul. Marii Konopnickiej 14, 55-100 Trzebnica

nr konta 32 1020 5297 0000 1902 0150 8175, z dopiskiem: Odyseja Umysłu.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here