Mało spostrzegawczy urzędnicy?

43

Zgodnie z przepisami flaga powinna powiewać wysoko na maszcie. Do połowy może być jedynie opuszczona jedynie w przypadku wprowadzenia żałoby narodowej. Tymczasem pan Tomasz twierdzi, że flaga przy obornickim obelisku powiewała przy samej ziemi przez kilka dni i chociaż obok tego miejsca swoja siedzibę mają trzy urzędy, to dopiero przechodnie podnieśli płótno.

Kilka dni temu na nasz internetowy alert nowa24 wiadomość przesłał pan Tomasz, mieszkaniec Obornik Śl.: ” Witam, przesyłam zdjęcie z centrum Obornik Śląskich. Flaga dwa dni „latała jak szmata” nikt się tym nie zainteresował. Nie mówiąc już o przechodniach, ale z okien Urzędu Miejskiego widać dokładnie maszt (ok 50 m), OOK (około 50m), posterunek policji (około 100 m) w tym monitoring tego miejsca. Flaga w końcu została podniesiona przez przechodniów. Pozdrawiam Tomasz Buzdygan”.

Zapytaliśmy w wydziale promocji obornickiego magistratu, czy ktoś z urzędników zauważył flagę, która zsunęła się z masztu. Bartosz Malec odpowiedział, że o zdarzeniu dowiaduje się nie po raz pierwszy: – Owszem flaga była zawieszona do połowy na czas ogłoszonej żałoby w związku z katastrofą kolejową pod Szczekocinami i tu opuszczenie nastąpiło zgodnie z obowiązującymi na takie okoliczności normami. Zaraz po tych dniach flaga wróciła na swoje miejsce. Niestety od około dziesięciu dni już cztery raz została opuszczona przez niewiadome nam osoby. Być może jest to chuligański wybryk lub celowa prowokacja. O tym, że coś dzieje się z flagą informują nas mieszkańcy Obornik Śląskich, pracownicy Urzędu Miejskiego i Państwo jako redakcja gazety. Oprócz tego sami jako pracownicy urzędu staramy się obserwować flagę, gdyż akurat okna wydziału promocji wychodzą na obelisk. Teraz wszystko jest w porządku – zapewnił nas pracownik.

– Czy mógł ktoś ją zsunąć z masztu?, :- nie jest to łatwe ale jak widać możliwe, ponieważ flaga trzymana jest na specjalnych ciasnych zaczepach. Sam wciągałem ją prawidłowo na maszt. Jednak być może jakiś nastolatek próbował majsterkować przy fladze.

Oborniccy funkcjonariusze także nie zauważyli, by z flagą było „coś nie tak”. – Nie odnotowaliśmy żadnej interwencji w związku ze źle zamontowaną flagą, nie miałem także zgłoszenia z patrolu o tym fakcie – dowiedzieliśmy się u dyżurnego policji.

Komentarz

Na przesłanym zdjęciu rzeczywiście widać, że flaga zsunęła się z masztu. Dziwne jest dla mnie to, że żaden urzędnik nie zauważył tego faktu. Oborniccy funkcjonariusze zapewne często patrolują miasto, więc również powinni zauważyć, że z flagą jest „coś nie w porządku”. Jeżeli otrzymujemy informacje od pracownika promocji, że ktoś celowo opuszcza flagę, być może urzędnicy powinni powiadomić policjantów, by baczniej obserwowali ten teren.

Podczas uroczystości państwowych urzędnicy udają się pod obelisk z delegacją, czy zatem przypominają sobie tylko wtedy o tym miejscu?

Flaga jest naszym symbolem narodowych, za którego zniszczenie lub zniewagę grozi odpowiedzialność karna, obwarowana przepisami. Warto o tym pamiętać, szczególnie że już niedługo – 2 maja będziemy obchodzić Święto Flagi.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here