Urząd czy komunalka?

70

Żmigród stał się właścicielem hotelu; obiekt został gminie podarowany przez starostwo. Chociaż burmistrz proponuje, żeby pokoje przekształcić w mieszkania komunalne, radny Damian Sułkowski ma inny pomysł, jak wykorzystać nabyte powierzchnie.

Obiekt wymaga przeprowadzenia generalnego remontu (m.in. częściowej wymiany okien oraz instalacji grzewczej), jednak już teraz pokoje zajmuje kilka rodzin. Jedną z lokatorek jest Agnieszka Curyło, która mieszkała dotychczas w zrujnowanym mieszkaniu w Kałowicach, wraz z dwójką dzieci i chorą matką. Dzięki pomocy życzliwych władz, kobietę wraz z jej rodziną udało się osiedlić w Żmigrodzie.

Po przejęciu obiektu na własność pojawiły się koncepcje w sprawie zagospodarowania tego miejsca. Burmistrz jest zdania, by pokoje hotelowe przekształcić w mieszkania komunalne, dzięki czemu wzrośnie zasób mieszkań dla oczekujących rodzin. Natomiast wg planów pomieszczenia na parterze miały zostać przekształcone w lokale komercyjne.

Tymczasem inną koncepcję zagospodarowania hotelu przedstawił podczas ostatniej sesji RM radny Damian Sułkowski, który proponuje by do siedziby hotelu przenieść urząd gminy: – Już kilka miesięcy temu, kiedy pojawiła się możliwość przejęcia, proponowałem, aby hotel zaadaptować na Urząd Miasta i Gminy. W przeciwieństwie do obecnego budynku jest duży i przestrony. Wszystkie referaty gminy znów znalazłyby się w jednym budynku. Posiada dwie sale konferencyjne, natomiast pomieszczenia po pokojach hotelowych to idealne biura. W łatwy sposób można go przystosować dla osób niepełnosprawnych i mających problemy z poruszaniem się. Można stworzyć centralny sekretariat, który ułatwiłby wszystkim załatwianie spraw. Przed hotelem jest obszerny parking na minimum trzydzieści samochodów. Wiem, że adaptacja wymaga sporego nakładu finansowego na remont, ale również duże pieniądze gmina przeznaczyła na renowację obecnego urzędu. Brak mieszkań, zwłaszcza dla najbardziej potrzebujących, to duży problem naszej gminy. W byłym hotelu zamieszka kilkanaście rodzin, których warunki bytowe zdecydowanie się poprawią. Jest to dobre rozwiązanie, ale nie optymalne. Należy pamiętać, że w posiadaniu gminy jest kilka budynków – niszczejących pustostanów, które do tej pory nie znalazły nabywcy. Uważam, że ich remont to właściwy kierunek rozwiązania problemów mieszkaniowych – zauważył radny.

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here