W połowie roku Szpital św. Jadwigi będzie spółką

49

Przed dwoma tygodniami radni powiatowi wyrazili zgodę na komercjalizację Szpitala św. Jadwigi, czyli przekształcenie go w spółkę prawa handlowego. Jak się dowiedzieliśmy w starostwie i dyrekcji niemal natychmiast rozpoczęto prace przygotowujące do tej operacji.

– Utworzyliśmy zespół: pełnomocnik ds. zdrowia Dobrosława Herman, audytor Anita Poświatowska oraz trzech prawników: dwóch ze starostwa i jeden ze szpitala, dyrektor szpitala i ja – poinformował nas starosta Robert Adach. – Musimy przede wszystkim rozstrzygnąć wiele spraw technicznych i prawnych, z które będziemy musieli podjąć podczas tego procesu.

Kluczową sprawą będzie zdecydowanie, czy zarząd powiatu przekaże na własność majątek szpitala, czy tylko wypożyczy. A jeśli przekaże to w całości, czy tylko w części… Jak wyjaśnił, chodzi tutaj m.in. o podatek VAT: czy trzeba go będzie zapłacić przenosząc majątek do spółki, czy nie. –  Mamy w tej chwili dwie ekspertyzy, które mówią, że się go nie odprowadza, a trzecią:  przeciwną, że się odprowadza – powiedział starosta. – Ponieważ chodzi tu o duże miliony, decyzja musi być bezbłędna, bo albo zapłaci się go niepotrzebnie, a od fiskusa niełatwo będzie te pieniądze odzyskać, albo trzeba będzie płacić z naliczonymi odsetkami. – Żeby mieć pewność, zadamy oficjalne pytanie w Urzędzie Skarbowym w Lesznie, który jest odpowiedzialny za interpretację prawa na rzecz powiatu trzebnickiego. Pytanie musi być zredagowane tak, żeby odpowiedź mogła być jednoznaczna. Myślę, że będziemy na nią czekać około miesiąca.

Obecnie trwa również wycena majątku szpitala. Ma ona być zakończona już za kilka dni. Trwa także  przygotowywanie umowy spółki, regulaminu i innych dokumentów.  

Zespół także pracuje nad rozszerzeniem oferty szpitala: chirurgia jednego dnia, gabinety specjalistyczne, a także… płatny parking (szpital przy ul. Kamińskiego we Wrocławiu ma z wynajmu parkingu 200 tys. zł) to usługi, które będą do zaproponowania w pierwszej kolejności..

– Według optymistycznego wariantu umowa spółki zostanie podpisana  na przełomie kwietnia i maja. Z części tych propozycji będzie można korzystać – oczywiście odpłatnie –  już w połowie roku. Na wyniki ew. negocjacji z NFZ trzeba będzie prawdopodobnie poczekać do końca roku.

Starosta przypomniał, że szybka komercjalizacja da szansę na umorzenie sześciomilionowego długu.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here