Specjaliści od herosów

  73

  Ogólnopolski turniej wiedzy mitologicznej pokazał, że prusickim gimnazjalistom doskonale znane są wierzenia starożytnych. W ścisłej czołówce laureatów konkursu znalazło się aż trzech uczniów.

  Głównymi celami organizatorów II Ogólnopolskiego Konkursu Mitologicznego „KLIO 2011” było: popularyzowanie i poszerzenie wiedzy na temat wierzeń religijnych państw kręgu śródziemnomorskiego, kształtowanie postawy szacunku dla dorobku cywilizacyjnego starożytnej Grecji i Rzymu, a także do literatury, jako jednego z najważniejszych czynników kulturotwórczych. Uczniowie, którzy chcieli wziąć udział w konkursie musieli odpowiednio wcześniej zapoznać się z literaturą wybraną przez organizatorów, a także nauczyć się pojęć i terminologii mitologicznej. Konkurs rozgrywany był w trzech kategoriach, a w dwóch z nich prusiczanie odnieśli sukcesy. Pierwsza to „test wiedzy”. W swoich szkołach uczniowie w ciągu jednej godziny odpowiadali na 40 pytań zamkniętych i otwartych. Jak wskazują wyniki testu, Martyna Majda jest najlepiej znającą mitologię gimnazjalistką w Polsce. Trzecie miejsce zajęła Marta Miszczuk, również z prusickiej szkoły. W kategorii „praca fotograficzna” wysokie, czwarte miejsce zajął Paweł Czaniecki.

  – Już niedługo, jak tylko organizatorzy dostarczą do szkoły nagrody, wręczymy je uczniom – mówi Wioletta Drząszcz, nauczycielka w Zespole Szkół Prusicach, szkolna koordynatorka konkursu mitologicznego. Jak się okazuje, znajomość obyczajów i wierzeń starożytnych ma bardzo wymierne korzyści. Organizatorzy ufundowali bowiem bardzo atrakcyjne nagrody: Martyna Majda otrzyma laptopa, Marta Miszczuk – odtwarzacz DVD, a Paweł Czaniecki – translator językowy. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

  ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here