Już nie będzie strat ciepła

  51

  W Żmigrodzie właśnie rozpoczęła się termomodernizacja budynków użyteczności publicznych. Obecnie trwa remont przedszkola i remizy strażackiej, a do końca roku planuje się ocieplić jeszcze cztery obiekty.

  Termomodernizacja ma na celu zmniejszenie zużywania energii w budynkach. Stosuje się różne metody dociepleń budynków: przez wymianę instalacji grzewczej, wymianę stolarki okiennej czy docieplenia stropów.

  Gmina Żmigród w partnerstwie w sąsiednimi gminami: Trzebnicą, Prusicami oraz powiatami trzebnickim i milickim, przystąpiła do zadania pod nazwą – „Zarządzanie energii w budynkach użyteczności publicznej”. W ramach projektu zostanie docieplonych w sumie sześć budynków, będących własnością gminy. W dwóch obiektach już rozpoczęto prace remontowe. Ekipy pracują w przedszkolu „Zielona Dolina” oraz w remizie strażackiej. Na stronie internetowej zamieszczono już informację o przetargu na termomodernizację Szkoły Podstawowej w Radziądzu. Ponadto docieplone zostaną jeszcze: żmigrodzki urząd, referat oświaty i Szkoła Podstawowa w Barkowie. W ramach realizacji tego zadania zostaną wymienione okna, budynki będą ocieplone i będą miały nową elewację. Dodatkowo w przedszkolu i podstawówce w Radziądzu zostanie wymieniona kotłownia z opałowej na gazową, a w Barkowie na biomasę. Wartość projektu w samej gminie szacuje się na 4 mln zł; dofinansowanie z Narodowego Programu Ochrony Środowiska, do którego wystąpili partnerzy, wyniesie w Żmigrodzie ok. 1 mln 200 tys.złotych.

  Zakład ogólnobudowlany PROK-BUD, który wygrał przetarg na termomodernizację żmigrodzkiego przedszkola już pracuje na miejscu. Budowlani wykorzystują sprzyjającą pogodę oraz przerwę w nauce. Kiedy przedszkole odwiedza znacznie mniej podopiecznych, łatwiej zorganizować remont. Ekipa zajęła piętro, gdzie wymienia okna, dzieci tymczasem przebywają w salach na parterze: – Zdaję sobie sprawę, że jest to pewna niewygoda dla rodziców i dla nas, jednak długo czekaliśmy na ten remont i warto trochę pomęczyć się dla końcowych efektów. Teraz mamy mniej dzieci, po feriach będziemy musieli połączyć dwie grupy na jednej sali, by mógł trwać remont. O tym wszystkim będę informowała rodziców na zebraniu – powiedziała nam Mirela Skaczyło dyrektorka „Zielonej Doliny”. Do końca sierpnia zakończą się prace w przedszkolu, a znacznie szybciej, bo już w  maju budowlani opuszczą siedzibę straży pożarnej.

  W Trzebnicy termomodernizacją miał zostać objęty były posanatoryjny budynek przy ul. Leśnej, do której ma zostać przeniesiona SP nr 2. Chociaż z  tablicy informacyjnej wynika, że już od września odbędą się tam zajęcia, to – jak zapowiedział burmistrz podczas prac jednej z komisji rady – remont rozpocznie się w lutym przyszłego roku. – W tej chwili przygotowywana jest dokumentacja projektowa – odpowiedział nam Zbigniew Zarzeczny.

  ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here