Co wycina się w Lesie Bukowym

  80

  W ubiegłym tygodniu zadzwonił do nas zaniepokojony czytelnik z prośbą o sprawdzenie, dlaczego w trzebnickim Lesie Bukowym wycięto kolejne drzewa i dlaczego leżą one przy drodze. Marcin Majewski, zastępca nadleśniczego w Obornikach Śląskich mówi, że wycięto je w ramach prowadzonych prac gospodarczych.

  O wycince drzew w trzebnickim Lesie Bukowym pisaliśmy dokładnie rok temu. Wówczas informowaliśmy o tym, że w ramach odnowienia lasu i udostępnienia młodym drzewkom światła wyciętych zostanie tysiąc drzew. Wycinka rozpoczęła się w grudniu i trwała do końca lutego. Choć wydawać by się mogło, że tysiąc drzew to dużo, Marcin Majewski, zastępca nadleśniczego w  Obornikach Śląskich poinformował nas wówczas, że nie jest to jednak tak wiele, jakby się mogło wydawać, ponieważ drzewa te wycięte były z obszaru 20 ha, na którym rośnie ponad 10 tys. drzew. Wyciętych więc zostało tylko około 10%.  A było to spowodowane tym, iż na prawie połowie powierzchni Lasu Bukowego występowały liczne odnowienia, które wyglądały troszkę jak krzaki o wysokości 1-2 metrów. Powstały one w sposób naturalny z dęba, jawora i buka. Nadleśnictwo Oborniki Śląskie, miało więc na celu wykorzystanie odnowienia lasu tworzącego się w sposób naturalny i chciało jak najmniej sadzonek wprowadzać sztucznie.

  I choć pisaliśmy na ten temat już wielokrotnie, przedstawiając argumenty leśników, że wycinka jest zaplanowana i ma na celu ochronę lasu, a nie jego zniszczenie, to jednak zawsze znajdują się osoby nieprzekonane, twierdzące, że w wycina drzewa zdrowe i piękne, przez co zmniejsza się naturalne walory naszego podmiejskiego lasu, jako miejsca rekreacji. Tak też było i tym razem. W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy telefon od zaniepokojonego Czytelnika naszej gazety z prośbą o sprawdzenie, dlaczego przy wyjeździe z Trzebnicy w kierunku Długołęki, wzdłuż drogi przy Lesie Bukowym leży wiele powycinanych  drzew.

  Także i tym razem zadzwoniliśmy do Nadleśnictwa Oborniki Śląskie w sprawie wyjaśnienia przyczyn kolejnej wycinki. Jak zawsze dowiedzieliśmy się, że wycinka ta była zaplanowana i odbyła się zgodnie z prawem.

   – Rzeczywiście po lewej stronie na terenie Lasu Bukowego prowadzone były prace gospodarcze, ale jest to w pełni planowe wycinanie. Nie robimy nic, co nie miałoby umocowania prawnego. Wycinaliśmy 20-25 arowe gniazda a później będziemy sadzić nowe gatunki drzew. Będzie to miało podobny charakter jak ta wycinka, którą przeprowadziliśmy na początku ubiegłego roku – powiedział Marcin Majewski, zastępca nadleśniczego w Obornikach Śląskich.

  ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here