Rozśpiewany Czeszów

  78

  Święto Trzech Króli jest znowu dniem wolnym od pracy. W tym roku stało się czasem spotkań i wspólnego kolędowania. Takie spotkanie odbyło się też w Czeszowie i sprawiło, że miejscowość się rozśpiewała.

  Było to możliwe dzięki Zespołowi Szkół w Czeszowie, Lokalnej Grupie Działania Kraina Wzgórz Trzebnickich, Stowarzyszeniu PRO FUTURO i Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Zawoni.

  W nastrój powagi i refleksji, radości i zadumy wprowadziła gości dyrektorka czeszowskiej szkoły Elżbieta Kędra, która opowiedziała piękną legendę o pieśni i anielskim pochodzeniu śpiewania. Wyjaśniła w ten sposób, dlaczego występujący otrzymali jako upominki anioły, które wykonał Paweł Łaczmański.

  Na scenie zapłonęło w latarence Betlejemskie Światełko Pokoju, które przynieśli harcerze, śpiewając: „Światło z Betlejem nową światu da nadzieję! Pokoju płomyk niech ogrzewa nas!”. I ogrzewał. Gospodynie wieczoru AleBabki sprawiły, że czuło się atmosferę cichej nocy, nocy wyjątkowej, świętej, oczekiwanej przez wszystkich, czasem z niecierpliwością. Grupa Jordan z Koczurek podzieliła się swoją dobrą energią, śpiewając Jezusowi między innymi rock and rolla. Strzeszowianki pięknie kolędowały, wprowadzając treści patriotyczne, prosząc Boga o pomyślność dla naszej Ojczyzny. Anielskie śpiewanie chóru Vox Domini z Prusic wzbudziło podziw słuchaczy, a występ grupy Malwy z Kuraszkowa potwierdził  jej klasę. Na zakończenie zaprezentowali się strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Czeszowa. Wywołali oni ogromny aplauz publiczności, tym większy, że to był ich debiut sceniczny.

  Między występami poszczególnych grup widzowie wspólnie kolędowali. Robili to chętnie i z entuzjazmem, a akordeoniści  z zespołów spontanicznie im akompaniowali. Dzięki temu atmosfera spotkania była ciepła i serdeczna, pełna wzajemnej życzliwości. Wszyscy zostali przyjęci przez gospodynie bardzo gościnnie: domowym ciastem, kawą i herbatą, a prowadząca imprezę Bożena Cieleń dbała o to, żeby została zawiązana więź między uczestnikami. Chyba jej się to udało, bo niektórzy żegnali się do przyszłego roku, do następnego przeglądu kolęd.

  ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here