Sylwetka

  127

  Anna Zalewska, przybyła na Dolny Śląsk, by swoje pasje i zainteresowania realizować w Nadleśnictwie Oborniki Śląskie. Urodzona w miejscowości Susz w woj. olsztyńskim, studia ukończyła na Akademii Rolniczej w Poznaniu. Z wykształcenia jest leśnikiem. Jak powiedziała – To już tradycja rodzinna być leśnikiem, u mnie w trzecim pokoleniu. Po odbyciu stażu i praktyki zadomowiła się na stałe, tu w Obornikach.

  Chętnie rozmawia na tematy zawodowe. Powiedziała nam: – Przyroda, las są środowiskiem, w którym się wychowałam. W obornickim Nadleśnictwie zajmuję się ważną dziedziną -zagospodarowaniem lasów i pozyskaniem drewna. Mówiąc bardziej zrozumiale, odpowiadam za zalesienia, szkółki, zabiegi ochronne i całą dziedzinę ochrony naszych lasów. Pozyskanie drewna to niby sprawa prosta. Zrywka, ściąganie drewna do wyznaczonych miejsc – dróg wywozowych. Przy tym dbałość o BHP, znakowanie itp. Pracujemy w nowej sytuacji. Dawniej wszystkie leśne prace od szkółek, nasadzeń, pielęgnacji po wycinkę wykonywały załogi lasów państwowych. Obecnie prace te wykonują wyspecjalizowane zakłady usług leśnych, przeważnie prywatne. Stąd nasza praca jest nakierowana na kontrolę wykonania.

  Obok pracy zawodowej biorę udział w życiu związkowym. Przewodniczę Związkowi Zawodowemu Leśników Polskich w naszym Nadleśnictwie. Ta praca, jak każda praca społeczna wymaga zaangażowania i wiele czasu. Obok pracy typowo związkowej, my leśnicy organizujemy imprezy integracyjne, jak choćby rajdy oraz wiele innych imprez lokalnych.

  Anna jest osobą aktywną społecznie i życiowo. Jeśli czas i okoliczności pozwalają, czyni wypady w góry. Najchętniej odwiedza swoje rodzinne strony Mazury. Jej rodzinne strony nie są tylko miłym wspomnieniem młodości, ale są odnajdywaniem przyrody w stanie mało dotykanym przez człowieka. Te spotkania z przyrodą, jako fachowiec przeżywa intensywniej i inaczej niż zwykli turyści. Oborniki pokochała od pierwszego tu kroku i pozostanie im wierna, tak można domyślać się z opowieści, jakie snuła o tej ziemi.

  ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here