Poznajmy uroki prusickiej gminy

  43

  Ukazała się niedawno interesująca, starannie wydana książeczka opracowana i wydana przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Prusickiej przy finansowej pomocy samorządu gminy. Nosi ona tytuł „Na szlaku wspomnień II”.

  Praca nawiązuje wydanego dwa lata temu zbiorku widokówek przedstawiających dawne Prusice (w pierwszym trzydziestoleciu XX wieku). Tym razem zebrano i zestawiono dawne i współczesne widokówki i zdjęcia przedstawiające poszczególne wsie prusickiej gminy. Obrazy uzupełnione są krótkim, ale bardzo interesującym opisem dziejów miejscowości, z których jedna – Strupina do końca drugiej wojny światowej posiadała prawa miejskie.

  Z kart książki można dowiedzieć się m.in., jak prezentował się w latach chwały pałac w Piotrkowicach – najpiękniejsza tego typu barokowa budowla w naszym regionie, dziś daremnie czekająca na odbudowę, czy też jak piękny był kiedyś pałac w Dębnicy (obecnie na jego miejscu jest tylko pusty plac). Wiele stron tego wydawnictwa budzi niestety smutne refleksje o losie świetnych kiedyś, a dziś zaniedbanych zabytków (Ligota Strupińska, Górowo). Ale są także miejsca tchnące większym optymizmem, przedstawiające współczesne ładne i zadbane miejscowości np. Wszemirów, Pawłów czy Skokową. Szkoda tylko, że zabrakło w tym wydawnictwie tak znanych i świetnie utrzymanych obiektów jak pałace w Brzeźnie i Krościnie Małej.

  Ale stwierdzić trzeba, że wydawnictwo spełnia swój cel i może być bardzo przydatne dla różnych grup odbiorców, zarówno mieszkających na terenie gminy (szczególnie uczniów), jak i dla turystów, chcących poznać przeszłość i współczesne uroki Ziemi Prusickiej.

  Przy opracowywaniu wydawnictwa niezbędna była pomoc kolekcjonerów starych widokówek i zdjęć: Macieja Borowskiego z Pęgowa, Sylwestra Nowakowskiego z Trzebnicy i Andrzeja Kalki z Prusic. Książkę, na dobrym papierze z pięknymi, kolorowymi ilustracjami i z ładnym, czytelnym krojem czcionki wydrukowało Studio Graphito z Obornik Śląskich.

  Powstało więc, wspólnym wysiłkiem, niewielkie, ale ważne i potrzebne dziełko, które niewątpliwie przybliży wiedzę o obfitującej w interesujące i piękne miejsca gminie Prusice.

  ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here