Finał olimpiady geograficznej

40

Od piątku do niedzieli Liceum Ogólnokształcące im. Karola Holteia przy Powiatowym Zespole Szkół w Obornikach Śl. będzie gościć najlepszych geografów ze szkół ponadgimnazjalnych z Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Organizatorzy finału okręgowego XXXVII Olimpiady Geograficznej przygotowali też atrakcje dla kibiców i mieszkańców miasta.

Do Obornik Śląskich przyjedzie  69 uczniów ze szkół województw: dolnośląskiego i opolskiego, którzy wygrali eliminacje szkolne oraz napisali najwyżej ocenione przez nauczycieli akademickich prace. Wśród finalistów znalazło się pięciu licealistów z obornickiej szkoły.

W Obornikach Śl. zmagać się będą z zadaniami geograficznymi – najpierw w sobotę w części pisemnej, a następnie w niedzielnym finale, w części ustnej. Wyłonieni w zawodach okręgowych najlepsi młodzi geografowie zostaną zakwalifikowani do szczebla ogólnopolskiego olimpiady.

Obornickie liceum gospodarzem finału okręgowego jest już po raz drugi. Jednak organizator olimpiady – Polskie Towarzystwo Geograficzne zaproponował szkole przygotowanie finału już po raz trzeci. – Ponieważ kiedyś finał okręgowy obejmował pięć województw: cztery Dolnego Śląska i opolskie, finał odbywał się  rotacyjnie co roku w innym. Taki podział geograficzny pozostał po reformie administracyjnej. Każde województwo jest więc gospodarzem co pięć lat – wyjaśnia Artur Przystarz, nauczyciel geografii i koordynator olimpiady w LO. – Naszej szkole powierzono organizację przed dziesięciu laty. Widocznie wyszło nie najgorzej, bo propozycja przyszła też pięć lat temu. Jednak ze względów finansowych musieliśmy odmówić. Jednak, jak widać o liceum w Obornikach Śl. nie zapomniano.

Olimpijczycy przyjadą do miasta już w piątek po południu. Zostaną zakwaterowani w hotelu Olimp, natomiast członkowie komitetu organizacyjnego zamieszkają w hotelu Retro. Po kolacji wszystkich będzie czekała wycieczka do największego i najnowocześniejszego w powiecie zakładu – a jednocześnie fundatora nagród dla zwycięzców – siemianickiego TechniSatu.

Uroczyste otwarcie olimpiady odbędzie się w sobotę o godz. 9 w sali gimnastycznej LO przy ul. Wrocławskiej 18, a o godz. 11 olimpijczycy rozpoczną składające się z trzech tur eliminacje pisemne, natomiast goście i kibice będą mogli obejrzeć w szkole trzy wystawy: ekologiczną – przygotowaną przez Zakład Gospodarki Komunalnej, Stowarzyszenia Wzgórz Trzebnickich i Doliny Baryczy oraz biura turystycznego. Na trzech dużych telewizorach będą wyświetlane materiały promujące powiat trzebnicki i szkołę, a także reklamy sponsorów. Po eliminacjach pisemnych uczestnicy olimpiady pojadą na wycieczkę do trzebnickiego sanktuarium.

Ogłoszenie wyników części pisemnej odbędzie się o godz. 19 w liceum, a o 19.30 w Obornickim Ośrodku Kultury rozpocznie się wieczór artystyczny i występ Mateusza Szemiela i Klaudii Adamus, a potem prezentacja filmu o Obornikach Śl. i prelekcja o Kazachstanie, którą wygłosi przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

W niedzielę o godz. 8 rozpocznie się część ustna olimpiady – z udziałem publiczności. W południe – ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i uroczyste zakończenie olimpiady.

Patronat medialny nad zmaganiami objęły redakcje NOWej gazety trzebnickiej i TVNOWej.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here