Miliony na remont ośrodka kultury

145

6 -7 mln zł ma kosztować remont Trzebnickiego Ośrodka Kultury. Ze względu na prowadzoną działalność placówki, podzielony zostanie na trzy etapy. Jak obiecuje burmistrz, pierwszy z nich ma zostać zakończony za dwa lata. W bieżącym roku w budżecie gminy została przeznaczona na ten cel kwota 50 tys. zł, co wystarczy jedynie na przygotowanie projektu modernizacji placówki.

Burmistrz  Marek Długozima kilkakrotnie zapowiadał, że zajmie się modernizacją Trzebnickiego Ośrodka Kultury,  ponieważ przez wiele lat nic w nim nie było remontowane. Inwentaryzacja, która została przeprowadzona pokazała, że ośrodek znajduje się w bardzo złym stanie. Cały budynek, a szczególnie instalacja elektryczna i wodna wymagają remontu.

– Ostatnio mieliśmy okazję gościć w wyremontowanym ośrodku kultury w Ostrowie Wielkopolskim, który został wybudowany w tych samych latach co nasz trzebnicki i zakres remontów najprawdopodobniej był podobny. Dlatego teraz po inwentaryzacji, którą przeprowadziliśmy w całym obiekcie, przygotowuję się do ogłoszenia przetargu na projekt przebudowy i modernizacji domu kultury – powiedział burmistrz.

Remont TOK-u prowadzony będzie w trzech etapach, żeby podczas remontu nie wyłączać całego ośrodka z działalności. – W pierwszym zrobione będzie to, co jest najprostsze do wykonania i nie koliduje z działalnością TOK-u to znaczy: kompleksowe wyremontowanie sali kinowej z nagłośnieniem, oświetleniem i nowymi fotelami, a także odnowienie elewacji budynku i wymiana okien, ponieważ te, które są obecnie pochodzą z lat 70 – zapewnił M. Długozima. W pierwszym etapie renowacji  powstaną także parkingi: z przodu – w miejscu, gdzie obecnie znajduje się tzw.okrąglak, który zostanie zburzony oraz z tyłu, na podwórku, gdzie  wyburzone zostaną stare garaże. Żeby umożliwić parkującym tu łatwe dostanie się do budynku, z tej strony zostanie otwarte nowe wejście. – To spowoduje, że w końcu ludzie będą mieli gdzie zostawiać swoje auta – dodał szef samorządu.

Następnym etapem ma być modernizacja sali Retro, byłego Zyg-Zaka oraz sal wystawowych i rekreacyjnych. Trzeci etap to remont  wszystkich pomieszczeń biurowych,  klatki schodowej itd.

W planach na lata 2011-2013  jest realizacja pierwszego etapu modernizacji. – W Ostrowie Wlkp. modernizacja ośrodka kosztowała 12 mln zł, ale nasz budynek znajduje się w lepszym stanie, dlatego też remont uda się zamknąć w kwocie 6 – 7 mln zł. Poza tym na tel cel będą pozyskiwane środki finansowe z Ministerstwa Kultury. W tym roku w budżecie zabezpieczone zostaną środki na projekt – poinformował M. Długozima. – Teraz jak już poznam szacunkowy koszt projektu, trzeba będzie przeznaczyć na ten cel gdzieś ok. 50 tys. zł. Wystąpię o nie do rady na najbliższej sesji, w marcu. Następnie ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej.

Jak na razie radni jeszcze niewiele wiedzą na temat planów burmistrza dotyczących modernizacji TOK-u. Radny Wojciech Wróbel zastanawia się jednak, czy jest sens inwestować 6-8 mln zł w modernizację starego budynku.  – Uważam, że na pewno konieczna jest przynajmniej modernizacja budynku TOK, jednak należy się zastanowić, czy nie lepiej będzie za taką kwotę wybudować nowy profesjonalny obiekt – powiedział radny, dodając:  – Zacznijmy jednak od tego, że są inne ważne inwestycje wymagające dużych środków. Konieczny jest remont budynku przeznaczonego na siedzibę Szkoły Podstawowej nr 2. Wypada, żeby przy nowoczesnej szkole znajdowała się sala sportowa. Obawiam się, że na którąś z tych inwestycji może zabraknąć środków. Z tego co mi wiadomo, to burmistrz planuje na remont SP nr 2 przeznaczyć niewiele ponad 2 mln zł, uzyskanych z projektu unijnego. Modernizacja TOK-u ma kosztować 6-8 mln zł. Musimy się zastanowić, która z tych inwestycji jest ważniejsza. Tutaj jest chyba coś nie tak…

Jednak zdaniem burmistrza, Trzebnicki Ośrodek Kultury musi teraz stać się bardziej nowoczesny. Zamierza więc doprowadzić do tego, aby w kinie powstała scena teatralno – widowiskowo-filmowa. Chodzi o to, aby scena pełniła różne funkcje. – Ma mieć ruchomą scenografię z piękną z tyłu aranżacją. Jeżeli chodzi o funkcję widowiskową, to chcemy, aby z tyłu został zamontowany ekran, taki telebim, na którym będą wyświetlane różne rzeczy. Taki telebim kosztuje 300 tys. zł. A ekran, który już mamy, wykorzystany będzie dla projekcji filmów – powiedział burmistrz.

Sala wyposażona zostanie w nowe, wygodniejsze fotele. Poza tym w planach burmistrza  jest również budowa balkonu. Kiedyś już był, znajdował się nad wejściem. Marek Długozima podkreśla, że po remoncie zmienią się położenia foteli. Będzie bardziej stromo, nie tak płasko jak teraz. W związku z tym sala kinowa może się zmniejszyć mniej więcej o 40 miejsc. Będzie ich więc nie 420, a około 380.

W miejscu Zyg-Zaka ma powstać restauracja lub bar. Będzie tam też miejsce na małe koncerty.

Jeżeli zaś chodzi o bibliotekę, włodarz Trzebnicy ma dwie koncepcje: Albo  biblioteka zostanie w miejscu, w którym jest i wówczas nad salą Retro dobudowane zostaną pomieszczenia dla zajęć dydaktycznych. Druga koncepcja, to przeniesienie biblioteki  na ul. Leśną, do nowego budynku  Szkoły Podstawowej nr 2, gdzie jest  bardzo dużo pomieszczeń.

– Chcemy, aby po przeprowadzeniu modernizacji domu kultury sala widowiskowa zaczęła tętnić życiem, aby codziennie się tam coś działo, podobnie jak to ma miejsce w Ostrowie Wielkopolskim  – powiedział na zakończenie burmistrz. Pytanie tylko czy gmina pieniądze na remont znajdzie w budżecie czy może zaciągnięty zostanie kolejny kredyt? Ale o tym zdecydują radni.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here