Rozmawialiśmy o finansowaniu badań naukowych

45

Rozbudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz finansowanie badań naukowych prowadzonych przez trzebnickich chirurgów w zakresie replantacji, oto główne tematy rozmowy starosty Roberta Adacha z posłanką Ewą Wandą Wolak podczas spotkania, które miało miejsce w ubiegły wtorek.

25 stycznia starosta Robert Adach spotkał się z posłanką Ewą Wandą Wolak, aby porozmawiać o rozbudowie Szpitala im. Św. Jadwigi w Trzebnicy. Jak wiadomo pieniądze idą za pacjentem, dlatego staroście zależy przede wszystkim na tym, aby na wszelkie możliwe sposoby promować nasz szpital. A trzeba pamiętać, że mamy się czym chwalić. Tym bardziej teraz, gdy mamy nowo otwarty oddział rehabilitacyjny, który jest najbardziej nowoczesny w Polsce.

– Muszę przyznać, że sam jestem pod wrażeniem sprzętu, jaki się tam znajduje. Mam nadzieję, że znajdę w przyszłości, może za kilka lat jakąś chwilkę, aby rehabilitować na oddziale swój kręgosłup – powiedział Robert Adach.

Nie to jednak było celem wtorkowego spotkania starosty z posłanką, na którym omówione zostały przede wszystkim dwie sprawy: rozbudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz finansowanie badań naukowych prowadzonych w trzebnickim szpitalu.

Jak wiemy na rozbudowę trzebnickiego SOR-u pozyskano środki zewnętrzne pochodzące z Unii Europejskiej.

– Ja wiem, że na panią Ewę zawsze mogę liczyć. W momencie gdy powstało zamieszanie związane z przekazaniem nam pieniędzy na rozbudowę SOR-u, ponieważ te pieniądze dostaliśmy, później znów zostały wstrzymane, pani poseł interweniowała oficjalnie, aby ministerstwo przyspieszyło procedurę przekazania nam ich, bo wiedziała, że bardzo nam zależy na tym, aby oddział został szybko przebudowany – powiedział starosta, dodając po chwili:

– Jeżeli ktoś był na SOR – ze, to wie, jak tam jest ciasno i jak wąski i mały jest tam korytarz. Gdyby na terenie powiatu wydarzył się jakiś poważny wypadek, to my nie mamy gdzie przyjmować pacjentów.

Przygotowany projekt rozbudowy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego zakłada, że będziemy przygotowani nawet na  przyjęcie większej liczby pacjentów. Ponadto zostanie zadaszona ta część, do której podjeżdżają karetki, ale bardzo istotne jest to, że w tym projekcie kilka mln zł przeznaczonych zostanie na sprzęt ratujący życie. To jest dzisiaj bardzo ważne, bo bez sprzętu nawet najlepsi specjaliści niewiele mogą zrobić. Co prawda nasz szpital już teraz jest dobrze wyposażony, mamy tomograf komputerowy, a teraz jeszcze nowoczesny sprzęt do rehabilitacji, ale ten, który został zakupiony 12 lat temu podczas otwarcia szpitala, dzisiaj już jest stary i powoli trzeba go wymieniać.

Innym ważnym aspektem rozbudowy szpitala jest budowa lądowiska dla helikoptera. Starosta rozmawiał z dyrektorem wrocławskiego PKP, Mariuszem Szulcem w sprawie przejęcia działki obok szpitala, przez którą przejeżdżała kiedyś kolej wąskotorowa. Co prawda konkurs na lądowisko  jeszcze  nie jest ogłoszony, ale ma to nastąpić jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Dyrektor obiecał staroście, że w trybie pilnym przyspieszy procedurę wyceny tej działki, którą starostwo chce wykupić od PKP i na terenie wąwozu i części działki za szpitalną portiernią zostanie wybudowane lądowisko dla helikopterów. Celem tych działań jest to, aby helikopter lądował tak, by nie trzeba było korzystać z karetki, a pacjent był od razu transportowany na noszach i przez rękaw przekazywany do oddziału ratunkowego.

– Jeżeli w tej kadencji uda nam się zakończyć to wszystko, to z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że zostawiamy ten szpital w bardzo dobrej sytuacji. Szpital będzie mógł świadczyć usługi dla trzech powiatów, bo taki jest cel. Chcemy także, aby stanowił centrum o bardzo nowoczesnym zapleczu, o wszystkich specjalnościach, i z którego będziemy bardzo dumni. Cel, który z panem dyrektorem założyliśmy sobie jakiś czas temu był taki, że ja chciałem, aby ten szpital był najlepszy na Dolnym Śląsku. Pan dyrektor mnie poprawił, i powiedział, że jego celem jest, aby był to najlepszy szpital w Polsce. I na pewno do tego celu będziemy dążyć – powiedział Robert Adach.

Podczas wtorkowego spotkania starosta rozmawiał także z posłanką Ewą Wandą Wolak na temat szukania potencjalnych możliwości dofinansowania z budżetu centralnego, choćby z Ministerstwa Zdrowia rozwoju badań naukowych w zakresie replantacji, które prowadzą nasi chirurdzy pod przewodnictwem prof. Jerzego Jabłeckiego .

– Zaczęliśmy kiedyś od replantacji, dziś robimy już transplantacje. Łatwo można zauważyć jak przez kilkanaście lat dokonaliśmy ogromnego postępu naukowego. Tym bardziej, że takich rzeczy się nie robi powszechnie w każdym szpitalu. Ja widzę w tej dziedzinie nauki bardzo dużą przyszłość – powiedział starosta.

A ponieważ zadaniem powiatu trzebnickiego jest prowadzenie i finansowanie szpitala powiatowego, a nie badań naukowych, starostwo nie może przeznaczać środków na ich. prowadzenie. Starosta rozmawiał więc z panią poseł o tym, w jaki sposób zbudować jakiś system finansowy przeznaczony tylko i wyłącznie na prowadzenie badań naukowych w naszym szpitalu w zakresie transplantacji i replantacji. Dzięki temu w przyszłości trzebniccy lekarze będą mogli jeszcze skuteczniej pomagać trafiającym do naszego szpitala pacjentom.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here