Wielka Orkiestra zebrała prawie 100 tys. złotych

152

Pisaliśmy o tym, jak w gminach naszego powiatu przebiegły imprezy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dziś prezentujemy ile kosztowało przygotowanie tych imprez, a także ile zebrano pieniędzy. Otóż jest się z czego cieszyć. W tym roku w sumie mieszkańcy powiatu przekazali na rzecz chorych dzieci 99 tys. 187,39 złotych.

TRZEBNICA

Organizacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy kosztowała 3811 zł. W skład tej kwoty weszły: występ kabaretu, za który organizatorzy zapłacili 2700 zł, koszt podróży czterech zespołów – 800 zł oraz katering dla wolontariuszy – 311 zł. Przed tegorocznym finałem policja bezpłatnie szkoliła wolontariuszy i pełniła dyżur, straż bezpłatnie udostępniła samochód z megafonem, cukiernia „Beza” zafundowała słodycze, natomiast Roman Sadal i Andrzej Markiewicz użyczyli nagłośnienia w sali widowiskowej i w sali Retro. Ponadto ośmioosobowa komisja  pracowników ośrodka kultury i biblioteki liczyła zebrane pieniądze, a trzyosobowa grupa wydawała posiłki i pilnowała porządku. Organizatorzy składają podziękowania: Radkowi Pawełczakowi za realizację filmową, Irkowi Turowskiemu za opracowanie graficzne i pomoc techniczną, Monice Szostak, Maćkowi Bauzie oraz Ali Chmulak za pracę i pomoc w przygotowaniu WOŚP.

Dolnośląski Oddział WOŚP w podziękowaniu za organizację finału 2 lutego chce przeprowadzić szkolenie dla 32 nauczycieli i 7 instruktorów z gminy Trzebnica z udzielania pierwszej pomocy. Ponadto szkoły otrzymają pomoce naukowe w udzielaniu pierwszej pomocy na kwotę 50 tys. złotych.

OBORNIKI ŚLĄSKIE

Na organizację XIX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy organizatorzy wydali niespełna 2600 zł. – W większości wspieraliśmy się lokalnymi artystami, aby minimalizować wydatki. Musieliśmy pokryć koszty gwiazdy wieczoru w wysokości 2500 zł. Zespół Paprika Korps sam wziął na siebie  koszty dojazdu, wynajmu dodatkowego sprzętu oraz hotelu – zapewnił Dawid  Michałkiewicz, szef obornickiej orkiestry. –  My im za to zwyczajnie zwróciliśmy pieniądze. Pozostałe koszty to drobne wydatki między innymi na farby potrzebne do namalowania naszej pięknej scenografii, pędzle itp. Wszystkie faktury są dostępne w Obornickim Ośrodku Kultury. Halę sportową, w której rozegrany był mecz władz samorządowych z policją za darmo udostępniła dyrekcja gimnazjum. Obornicki Ośrodek Kultury także nieodpłatnie udostępnił salę oraz personel. Sponsorzy zafundowali wolontariuszom: ciepłą herbatę, tradycyjny jurek (żurek) pizzę oraz masę słodkości.

Organizację „światełka do nieba” całkowicie wzięła na siebie gmina oraz OSP. Światełko kosztowało ok. 1 tys. zł. Wszystkie zebrane pieniądze zostały przeznaczone na rzecz fundacji. A koszty organizacji zostały zrealizowane z pieniędzy od sponsorów.

– Ostatecznie zgromadziliśmy w Obornikach Śląskich 32 tys. 882,34 zł i jest to największa kwota w naszym powiecie – dodał Dawid Michałkiewicz.

ŻMIGRÓD

W Żmigrodzie podczas finału sztab pokrył koszty dojazdu zespołu na imprezę do Żmigrodu w wysokości 2 tys. zł. Ponadto co roku na kwestie organizacyjne imprez odbywających się w ramach WOŚP przekazywana jest za pośrednictwem Zespołu Placówek Kultury w Żmigrodzie określona kwota – w tym roku było to ok. 13,5 tys. zł. Niestety to wszystkie informacje, które udało nam się uzyskać zarówno od Łukasza Żukowskiego, szefa żmigrodzkiego sztabu, jak i z wydziału promocji w Urzędzie Miejskim w Żmigrodzie.

 PRUSICE

Patronat nad imprezą objął Zespół Szkół w Prusicach na czele z dyrektorem Dariuszem Gadowiczem. Do pomocy włączyli się nauczyciele i pracownicy obsługi oraz rodzice uczniów, którzy przygotowali domowe wypieki na kiermasz. W wyznaczonych salach lekcyjnych ustawione zostały stoły i krzesełka dla zaproszonych grup, prezentujących poszczególne punkty programu. W każdej z tych sal wolontariusze przygotowali ciepłe i zimne napoje oraz  ciasto. W hali sportowej rozegrano turniej tenisa stołowego. Na parterze, w holu szkoły odbywały pokazy rycerskie, taneczne i koncerty muzyczne. Na dziedzińcu szkoły Opolskie Bractwo Rycerskie zaprezentowało pokaz profesjonalnych walk, naukę miotania toporem, włócznią i nożem, strzelanie z łuku i armat. W pobliskim stawie kąpieli zażywał Wrocławski Klub Morsa.

Organizację imprez wspierały następujące instytucje: Urząd Miasta i Gminy w Prusicach, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, Ochotnicza Straż Pożarna, Posterunek Policji, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Prusickiej, Stowarzyszenie „Skokowiak”, Stowarzyszenie „Aktywni” w Pawłowie Trzebnickim oraz Stowarzyszenie 17 Stawów ze Świerzowa. Do akcji włączyli się  sponsorzy – zarówno firmy, jak i osoby prywatne, które wspomogły nas materialnie i rzeczowo. Lista darczyńców jest długa,  a wśród nich należy wymienić następujące osoby: Jacek Bereźnicki – Firma Handlowa Import-Eksport „Justyna”, Hubbard Polska Sp. z o.o., Andrzej Koryciak – Piekarnia Prusice, P.W. „ALICJA” Sp. z o.o. Hotel i Restauracja Riviera, Stacja Doświadczalna Oceny i Odmian, Sławomir Zarentowicz – „Auto-Handel”, Barbara Gajdulewicz – Przedsiębiorstwo Transportowo-Handlowo-Usługowe Prus-Pol, Ewa Przeor – PHU Aturi, H.J. Dąbrowski – Firma D&D Usługowo-Handlowa Auto Naprawa Sklep Zoologiczny, Bohmar – firma handlowo-usługowa, Krzysztof Drząszcz – „Kris-Auto-Centrum”, Farmutil HS Punkt Pozyskiwania Surowców Utylizacyjnych oraz osoby prywatne, które przekazały oryginalne rękodzieła: Paweł Jańczyk (drewniana rzeźba – anioł), Adam Szustak („orkiestrowy” tort), Justyna Płoszaj (biżuteria), Małgorzata Wojtyra (witraże), Renata Harasiuk (wycinanki), Anna Herner.

Organizując imprezy towarzyszące XIX Finałowi WOŚP w Prusicach dzięki hojności sponsorów udało się pokryć następujące koszty: 600 zł – orkiestrowe gadżety (kubki, koszulki na licytację); 700 zł – bigos i grochówka przygotowane przez OSP Prusice; 330 zł – jednorazowe talerzyki, kubki, sztućce, serwetki, obrusy; 800 zł – pokaz przygotowany przez Opolskie Bractwo Rycerskie; 500 zł – zespół taneczny Casi Flamenco; 240 zł – napoje (kawa, herbata, cytryny, soki), cukier, dla wszystkich przybyłych i słodycze dla dziecięcych zespołów tanecznych; 1000 zł Światełko do Nieba- ufundował Urząd Miasta i Gminy w Prusicach.

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu zorganizował turniej tenisa stołowego dla VIP-ów gminy Prusice, który prowadził Krzysztof Przybylski. Wrocławski Klub Morsa oraz szkolne zespoły taneczne i zespół ludowy Strupinianie wystąpili charytatywnie. Transport zespołów ze Skokowej i Strupiny zapewniła firma Bohmar. Koncert zespołu Dance Menu został opłacony przez Krzysztofa Drząszcza „Kris-Auto-Centrum” w Prusicach.

Obiady dla personelu medycznego obsługującego punkt krwiodawstwa oraz zespołów Casi Flamenco i Dance Menu  ufundowało P.W. „ALICJA” Sp. z o.o. Hotel i Restauracja Riviera w Prusicach.

ZAWONIA

Organizatorzy XIX Finału WOŚP w Zawoni nie ponieśli żadnych kosztów organizacji imprezy. Zespoły wystąpiły za darmo, sala również została udostępniona nieodpłatnie. Napoje i poczęstunek dla wolontariuszy przygotowali rodzice. „Światełko do nieba” sponsorowane było przez wójta Zawoni; jego koszt wyniósł 1tys. zł brutto.

CZESZÓW

Jak nas poinformowała organizatorka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Czeszowie, tegoroczna impreza kosztowała odrobinę wysiłku i zaangażowania. Wszyscy artyści występowali za darmo, a sztab nie zwracał zespołom kosztów dojazdu do szkoły, w której odbywała się zabawa.

Sala gimnastyczna, w której odbywał się finał znajduje się przy Zespole Szkół w Czeszowie , więc zarówno prąd, woda, jak i ogrzewanie oraz sprzątanie nie kosztowało sztab nic, dzięki uprzejmości dyrektorki Elżbiety Kędry. Ponadto artykuły w bufecie zostały zasponsorowane przez właścicieli sklepów.

– Szczególne podziękowania dla p. Alicji Pełka, za napoje. Dochód z bufetu był więc czystym zyskiem. Podobnie fanty na loterię zostały zebrane wśród dzieci, rodziców i sponsorów – powiedziała Alicja Kulik, kierująca sztabem Orkiestry w Czeszowie.

Tradycją jest, że „światełko do nieba” sponsoruje wójt Zawoni Andrzej Faraniec. W tym roku sztab otrzymał od niego 600 zł  oraz 400 zł od Joanny Adamowicz, która dołożyła się do zakupu fajerwerków.

– To był XIV finał w Czeszowie, mamy opracowane metody postępowania, wiemy jak przygotować się do niego nie ponosząc kosztów. Dzieje się to jednak dzięki serdeczności otoczenia oraz wszystkich ludzi, do których zwracamy się z prośbą o pomoc i uatrakcyjnienie finału. Warto wspomnieć, że sztab w Czeszowie zebrał przez 14 lat kwotę 64  tys. 243,73 zł. To nasz wspólny sukces – powiedziała na koniec szefowa sztabu.

 Wisznia Mała w tym roku nie organizowała Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here