Kolejny sezon Wieczorów Lisztowskich

54

Już w najbliższy piątek, 28 stycznia, o godz. 18 w obornickim Saloniku Czterech Muz prezes Towarzystwa im. Franciszka Liszta – Juliusz Adamowski rozpocznie pierwszy tegoroczny koncert fortepianowy w naszym powiecie. Jego wykonawczynią będzie pianistka Aleksandra Świgut.

Aleksandra Świgut, której rodzinnym miastem jest Nowy Sącz, jest abiturientką w klasie fortepianu prof. Piotra Palecznego w Zespole Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Warszawie.

Ola występowała w już Trzebnicy i Obornikach Śląskich, w marcu ubiegłego roku, wykonując recitale z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Na piątkowym koncercie zaprezentuje utwory: Wolfganga Amadeusza Mozarta – Sonatę D-dur KV 311, Karola Szymanowskiego – Szecherezadę z cyklu Maski op. 34, Fryderyka Chopina – Barkarolę Fis-dur op. 60 oraz Siergieja Prokofiewa – II Sonatę fortepianową d-moll op. 14.

W zamierzeniach Towarzystwa Lisztowskiego zaplanowano w tym roku kilka koncertów w naszym regionie. Wystąpią: Grzegorz Niemczuk z Tychów (23 II – Trzebnica i 25 II – Oborniki Śl.), László Baranyayz Budapesztu (18 III – Oborniki), Paweł Rydel z Gdańska (13 IV – Trzebnica, 15 IV – Oborniki Śl.), Aleksiej Orłowiecki z Petersburga (11 V – Trzebnica i 13 V – Oborniki Śl.), Sofia Guliak z Kazania (15 IX – Trzebnica i 16 IX – Oborniki Śl.). We wrześniu wystąpi nie znany jeszcze laureat tegorocznego V Międzynarodowego Koncertu im. F. Liszta (20 IX w Trzebnicy, a dzień później w Obornikach Śl.). Inny laureat wystąpi 25 listopada w Obornikach Śl., a sezon zakończy Tomasz Kamieniak (8 XII w Trzebnicy i dzień później w Obornikach Śl.).

Plany są piękne, ale ich realizacja niełatwa. Jak wiadomo rada spółdzielni mieszkaniowej podjęła nieoczekiwaną i nieprzemyślaną decyzję o zaprzestaniu przeznaczania środków na działalność społeczno-samorządową, a tym samym utrzymywania klubów spółdzielczych. Do trzebnickiego Klub-„iku” już wkrótce ma się wprowadzić nowy gospodarz. Czy uda się pogodzić działalność stowarzyszenia turystycznego z organizacją koncertów muzycznych? To się okaże. Na razie warto posłuchać Oli Śniegut w Obornikach Śląskich. 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here