Zdarzyło się 25 stycznia… odnotowane w kronikach Brzasku

129

1945 r. – Do Trzebnicy, Prusic i Zawoni wkroczyły jednostki 27 Korpusu Piechoty 13 Armii 1 Frontu Ukraińskiego pod dowództwem generał majora F. Czerokmanowa. W Trzebnicy naprzeciw wojskom Armii Czerwonej wyszły z klasztoru siostry: Anna Brzoska (s. Hilga), Bonicela Porąbka i matka przełożona Celsa Milewska. Uprosiły one dowódcę, by oszczędził od zniszczeń bezcenny obiekt zabytkowy: klasztor i bazylikę.

1950 r. – Władze powiatowe prowadziły tzw. bitwę o handel. Była to realizacja polityki władz centralnych dotycząca likwidacji prywatnego handlu w mieście i na wsi. „Bitwę” prowadzono środkami prawnymi i administracyjnymi. Władze sanitarne przeprowadziły bardzo szczegółowe kontrole sanitarne w sklepach, restauracjach i młynach. W ich wyniku nakładano wysokie kary lub zamykano placówki. Prywatni nabywcy towarów mieli utrudniony dostęp do hurtowni spółdzielczych i państwowych. Najbardziej uciążliwy był tzw. domiar podatkowy. W wyniku tych działań w styczniu w Trzebnicy pracowały już tylko 4 sklepy prywatne (spółdzielczych było 20).

1952 r. – Odbyła się sesja Gromadzkiej Rady Narodowej. Powołano 6 nowych radnych. Przewodniczącym Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Trzebnicy wybrano Tadeusza Karpińskiego, a na jego zastępcę Jana Janickiego.

1984 r. – Halowy turniej piłki nożnej, zorganizowany przez OSiR w Trzebnicy wygrała drużyna MLKS „Polonia” Trzebnica.

1985 r. – W przeddzień 40. rocznicy „wyzwolenia” Trzebnica została odznaczona Złotą Odznaką „Zasłużony dla województwa wrocławskiego i miasta Wrocławia”. W uroczystości wręczenia wzięli udział: wojewoda wrocławski Janusz Owczarek i I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR we Wrocławiu  Zdzisław Balicki.

2000 r. – W powiecie trzebnickim przebywała delegacja powiatu Goslar (Niemcy). W Zespole Szkół Zawodowych w Trzebnicy starostowie: Peter Kopischke i Marek Koliński podpisali porozumienie o wzajemnej współpracy.

2003 r. – Złotymi medalami „Za zasługi dla obronności kraju” odznaczone zostały dwie mieszkanki Lubnowa: Emilia Wesołowska i Genowefa Kasperkiewicz oraz Teresa Wróbel z Kowal.

2004 r. – W bazylice św. Jadwigi w koncercie charytatywnym „Kolędy z różnych stron świata” wystąpił Chór Kameralny Politechniki Wrocławskiej „Consonanza”.  Występ zespołu poprzedziły kolędy i pastorałki w wykonaniu chóru SP nr 2 w Trzebnicy pod kierownictwem Haliny Bolisęgi

2005 r. – W obornickim Saloniku Czterech Muz gościła pisarka Olga Tokarczuk. Spotkanie odbyło się w ramach promocji zbioru opowiadań „Ostatnie historie”.Spotkanie prowadziła kierująca salonikiem Irena Zielińska. Fragmenty książki czytała Jolanta Nitka.

2007 r. – W Saloniku Czterech Muz, w ramach Wieczorów Lisztowskich, wystąpił z recitalem fortepianowym Tomasz Kamieniak – pianista, kompozytor i pedagog. Wieczór poprowadził Juliusz Adamowski. Natomiast w obornickim klubie Bajka wystąpił Tymon Tymański (gitara, banjo i śpiew) z zespołem Transistors.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here