Jedz smacznie i zdrowo

76

Gimnazjum przy Zespole Szkół w Prusicach i Gimnazjum Specjalne w Żmigrodzie to dwie szkoły z powiatu trzebnickiego, które biorą udział w programie i konkursie edukacyjnym „Jedz smacznie i zdrowo” organizowanym dla gimnazjalistów przez znanego producenta żywności – firmę Winiary.

Misją „Jedz smacznie i zdrowo” jest nauka młodzieży zasad prawidłowego i zdrowego odżywiania oraz zachęcenie do podejmowania pierwszych samodzielnych prób gotowania. Program ruszył we wrześniu 2010 r. i skierowany jest do gimnazjów w całej Polsce. Nauczyciele mogą zgłaszać swoje klasy przez stronę internetową www.jedzsmacznieizdrowo.pl oraz pobrać z niej gotowe scenariusze lekcyjne.  Partnerem społecznym programu jest Federacja Polskich Banków Żywności. Patronat honorowy objęła Minister Edukacji Narodowej oraz Polskie Towarzystwo Nauk Żywieniowych.

Powiat trzebnicki też uczestniczy w projekcie

Z powiatu trzebnickiego w projekcie biorą udział dwie szkoły: Gimnazjum przy Zespole Szkół w Prusicach, gdzie nauczycielką odpowiedzialną za projekt jest Lucyna Zalewska i Gimnazjum Specjalne w Żmigrodzie – gdzie za projekt odpowiada Joanna Popadeńczuk.

-Na początku grudnia 2010 r. uczniowie Zespołu Szkół w Prusicach Publicznego Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza wzięli udział w  akcji edukacyjnej organizowanej przez markę Winiary – opowiada Lucyna Zalewska – „Jedz smacznie i zdrowo” skierowane jest do młodzieży gimnazjalnej w całym kraju. Program jest częścią szerszej kampanii zatytułowanej tak samo i prowadzonej od trzech lat przez wiele marek z portfolio firmy Nestlé, której celem jest promowanie zdrowego odżywiania wśród konsumentów.

Lekcje o tematyce żywieniowej

Od września do końca grudnia 2010r. nauczyciele zgłaszali swoje klasy do konkursu, w ramach którego zostały przeprowadzone  z uczniami lekcje wychowawcze poświęcone tematyce żywieniowej.

Organizator akcji przygotował gotowe do realizacji scenariusze lekcji wraz z atrakcyjnymi materiałami graficznymi, które pomogły pedagogom w przeprowadzeniu godzin wychowawczych. Uczniów zaciekawiła nietypowa, warsztatowa forma zajęć z ciekawostkami dostosowanymi do ich wieku.

Młodzież w obu szkołach pod okiem nauczycieli  przeprowadziła dla swoich koleżanek i kolegów lekcje dotyczące zdrowego odżywiania w oparciu o scenariusze programu edukacyjnego. – Informacje w nich zawarte są bardzo ciekawe i przemawiają do uczniów zwięzłą formą i atrakcyjną szatą graficzną. Zajęcia uatrakcyjniła degustacja kanapek oraz świeżych owoców i warzyw – mówią nauczycielki

Do konkursu plakaty i filmy społeczne

 Główne cele programu to: edukacja i utrwalanie wiedzy na temat zdrowego odżywiania, zachęcanie młodych do samodzielnego przygotowania posiłków i spożywania ich w rodzinnym gronie oraz wpojenie zasad pozwalających ograniczyć marnowanie żywności.

 Dodatkowo uczniowie, oprócz specjalnych lekcji, wzięli udział w ogólnopolskim konkursie z atrakcyjnymi nagrodami. Temat prac konkursowych: to „Kampania społeczna akcji” oraz „Jedz smacznie i zdrowo” promujące zdrowe odżywianie, gotowanie, niemarnowanie pożywienia oraz wspólne spożywanie posiłków”. Formy prac konkursowych to: – plakat społeczny (informacyjny) w dowolnej technice – rysunkowej, malowanej, graficznie, bądź jako kolaż (wymiary  297 mm x 420 mm  – A3) oraz film społeczny (informacyjny) nagrany aparatem komórkowym, cyfrowym bądź kamerą cyfrową. Czas trwania nie powinien przekroczyć 90 sekund. Dopuszczalne formaty plików video to: mov, mpg, mp4, avi. Maksymalna wielkość pliku to 40MB. Film reklamowy powinien zostać wysłany na nośniku DVD.

Obie szkoły z naszego powiatu wzięły udział zarówno w projekcie, jak i w konkursie, a teraz oczekują na wyniki.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here