Małe kroczki na dużej scenie

415

W ubiegły piątek pokaz swoich umiejętności tanecznych zaprezentowały baletnice ze studia tańca klasycznego Sofija. Sala widowiskowa TOK wypełniona była do ostatniego miejsca. Na scenie udanie zaprezentowało się 128 tancerek.

Przez półtorej godziny tancerki reprezentujące różny poziom zaawansowania i umiejętności wystąpiły przez najbardziej wymagającą i wierną publicznością – rodzicami i dziadkami.

Najważniejsze minuty

Ostatnie minuty przed rozpoczęciem występu są niezwykle ważne i stresujące. Pokaz zaplanowano na godzinę 17.30 jednak tancerki musiały przyjść wcześniej, żeby się przygotować: pomalować i przebrać w stroje. W ciągu tych 30 minut, które wyznaczały czas do rozpoczęcia pokazu systematycznie rosło napięcie. Baletnice miały zarezerwowane dla siebie 3 garderoby: niektórym w przygotowaniach pomagały mamy lub babcie, innym – prowadzące zajęcia. Baletnice z młodszych grup słuchały wskazówek swych instruktorek, oglądały swoje stroje i… czekały na występ: – Wcale się nie denerwuję, lubię występować – powiedziała jedna z tancerek. Czy tak było naprawdę? – Dla niektórych z nich to był sceniczny debiut, grupa dziewczynek z Obornik Śląskich występowała po raz pierwszy, nigdy wcześniej nie miały prób. Niektóre, zwłaszcza z młodszych dzieci oślepiało światło na scenie i onieśmielała obecność tylu widzów, ale i tak zatańczyły bardzo ładnie – powiedziała autorka choreografii Katarzyna Długosz.

Rodzynek

Noworoczny pokaz baletowy składał się z dwóch części: z występów tanecznych solistek oraz grupowych. Na scenie zaprezentowały się 128 dzieci, w różnym wieku, reprezentujących różny poziom umiejętności. Układy przygotowywane były od listopada, wszystkie dzieci, które przez te kilka miesięcy regularnie uczestniczyły w zajęciach, w nagrodę wzięły udział w pokazie. Zadanie nie było jednak łatwe, zwłaszcza wśród maluszków, które często chorują i nie mogły być na wszystkich lekcjach. Trzebnicka grupa baletowa próbę generalną miała w dzień poprzedzający występ: wtedy po raz ostatni ćwiczyły układ, schodzenie ze sceny, oswajały się ze światłem i muzyką. Najmłodsze tancerki, dla których często był to debiut sceniczny, denerwowały się tak licznie zgromadzoną publicznością: – Myślały pewnie, że będą ich obserwować tylko ich rodzice, nie spodziewały się, że na pokaz przyjdą rodzice innych dzieci – dodaje Katarzyna Długosz.  Jednak dziewczynki w wieku 4-6 lat były prawdziwymi gwiazdkami spektaklu: – Bardzo mi się podobał występ najmłodszych dziewczynek, tak ładnie wyglądały w tych sukienkach, a niektóre z nich były bardzo skupione podczas pokazu – powiedziała jedna z mam. Wśród występujących baletnic na scenie pojawił się jedyny rodzynek wśród tancerek – chłopczyk, Karol Rejman.

Tancerki

Noworoczny pokaz baletowy, podczas którego na scenie prezentują się wszystkie uczennice studia baletowego są bardzo dobrym przykładem do tego, by zobaczyć, jaki poziom reprezentuje każda z dziewczyn. Układy solistek dopracowane były do perfekcji, podobnie jak występy najstarszej z grup tanecznych. Jednak nie sposób porównać występujących ze sobą baletnic: zaawansowane tancerki spotykają się od kilku lat trzy razy w tygodniu i trenują po kilka godzin, a te początkujące dwa razy w tygodniu po godzinę czy półtorej. Starsze grupy wiekowe przedstawiły zebranej publiczności układy choreograficzne, przygotowywane do musicalu „Alicja w krainie kwiatów”, który być może w czerwcu będzie miał swoją premierę. Najmłodsze grupy wiekowe, dzieci w wieku 4-6 lat przestawiły lekcję tańca klasycznego, m.in. pokaz ćwiczeń, które doskonalą na swoich zajęciach: elementy gibkie, piruety, elementy skoczne czy gimnastyczne: – Spisały się bardzo dobrze – chwali swoje podopieczne p. Kasia – zapamiętały zestaw ćwiczeń, nie speszyła ich muzyka, ani światło na scenie.

Z uwagi na tak dużą liczbę tancerek niektóre z grup zostały podzielone na dwie części, przez co układ stworzony wcześniej musiał być lekko modyfikowany. Decydując się na wystawienie kolejnego musicalu trzeba będzie pomyśleć nad większą sceną. Kiedy zatańczyła ostatnia grupa tancerek nadszedł najbardziej wyczekiwany moment: wszystkie uczestniczki pojawiły się na scenie, długo oklaskiwane przez swoich rodziców czy babcie, każda z dziewczynek otrzymała piękny mały bukiecik kwiatów: – Po raz pierwszy oglądałam moją wnuczkę; jestem pod wielkim wrażeniem, wyglądała pięknie chociaż gapa miała wyjść razem z pierwszą grupą. Dla mnie, jak i drugiej babci zrobiła piękny prezent z okazji naszego święta tak ładnie tańcząc – chwaliła swoją wnuczkę po występie jedna z babć.

Podczas noworocznego pokazu baletowego wystąpiły: Magda Wojtkowiak, Alicja Sobczak, Gabrysia Gierczak, Oriana Macewicz, Pola Śliwiak, Zuzanna Kocik, Zuzanna Pęczkowska, Julia Soto, Nikola Szymańska, Hanna Matusiak, Ewa Bouwman, Patrycja Pyt, Kinga Kozakiewicz, Natalia Ostolska, Natalia Dąbrowa, Alicja Syrko, Julia Derkacz, Zofia Szpil, Zuzanna Stypuła, Marta Biniecka, Wiktoria Młynarczyk, Weronika Wiktorowicz, Weronika Wilk, Weronika Hercuń, Wiktoria Wawrzykowska, Izabela Trześniowska, Lilianna Saternus, Natalia Mamzer, Alicja Ciba, Natalia Klimek, Klaudia Kordos, Urszula Krawczyk, Natalia Włodarczyk, Karolina Papierz, Marianna Sabiniaż, Oliwia Waleńców, Hanna Słomska, Amelia Kędziora, Matylda Kałuzińska, Julia Kowalska, Anna Gajos, Ania Kucharska, Izabela Szewczyk, Wiktoria Mikołajczyk, Urszula Zaremba, Anna Sychla, Katarzyna Rezler, Zuzanna Bielakowska, Antonina Urbaniak, Agata Sokołowska, Wiktoria Brykarczyk, Katarzyna Leszczynowicz, Oliwia Ołdziejewska, Milena Paleń, Alicja Czajkowska, Zuzanna Skrzypek, Karen Reuter, Kamila Błaszczyk, Kinga Yilidrim, Nikola Dudek, Emilia Rejman, Karol Rejman, Amelia Gramza, Julia Nowowiejska, Maria Pietras, Jagoda Gasior, Ola Forysiak, Zuzanna Wisniowska, Lena Małkiewicz, Nina Bober, Julia Laskowska, Paulina Wudarczyk, Maja Majewska, Ola Mydłowska, Małgorzata Sobieraj, Milena Ming, Marianna Chyła, Anna Słowińska, Ilonka Grzelak, Kinga Długosz, Justyna Warzocha, Nikola Amanowicz, Paulina Piątek, Lilianna Krupa, Hanna Krupa, Zuzanna Jaremko, Honorata Gumulak, Joanna Zawadka, Maja Zamolska, Kornelia Hawryło, Ariadna Cichoń, Zofia Bildz, Wiktoria Janos, Natalia Kunicka, Patrycja Majka, Justyna Pawłowicz, Agata tatarkin, Iga Tyras, Jagoda Żmuda, Zuzanna Żmuda, Aleksandra Świątek, Ewa Świątek.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here