Zdarzyło się 18 stycznia… odnotowane w kronikach Brzasku

197

 

1950 r. – Prezydium Zarządu Powiatowego Stronnictwa Demokratycznego wybrało sekretarza politycznego, którym został Franciszek Bilski. Prezydium określiło również zakres jego obowiązków i kompetencji. Do najważniejszych zadań należał obowiązek stałych kontaktów z kołami terenowymi stronnictwa i praca z komisjami problemowymi.

 

1953 r. – W sali Powiatowego Domu Kultury w Trzebnicy zakończyła się, trwająca dwa dni, konferencja powiatowa PZPR z udziałem 154 delegatów i 36 zaproszonych gości. Dokonano oceny prac Komitetu w 1952 r. i wybrano nowe władze powiatowe PZPR. ­Referat sprawozdawczy wygłosił Adam Jańczak. Z dyskusji wynikało, że PZGS w Trzebnicy w 1952 r. osiągnął rekordowe obroty – 1 mln 200 zł, trzebnicki POM w pełni zabezpieczył spółdzielnie w usługi rolnicze. Związki zawodowe wykonały zobowiązania podjęte na cześć 1 maja i 22 lipca. W Łuczynie Maria Sokołowska – wzorowy rolnik – zorganizowała koło Związku Młodzieży Polskiej, konkurs ogrodowy, odstawę obowiązkowych dostaw. Pod koniec roku wykryto w Skokowej bandę, w której było 6 członków partii. ZMP zorganizował 30 zespołów, przyjął w swe szeregi 600 członków, a 13 osób spośród ZMP zgłosiło się do „zaciągu pionierskiego”. W spółdzielniach produkcyjnych działały 22 rady kobiece.

 

1983 r. – Na plenarnym posiedzeniu Komitetu Miejsko-Gminnego PZPR omawiano sytuację w oświacie. W wyniku obrad opracowany został program pozyskiwania kadry pedagogicznej i zabezpieczenia mieszkań dla nauczycieli oraz poprawy bazy materialnej szkół do 1985 roku. Obradom przewodniczył Ryszard Bielakowski, I sekretarz Komitetu Miejsko-Gminnego PZPR, a referat wstępny wygłosił sekretarz Stefan Nadzieja.

 

1984 r. – Trzebnicki zespół muzyczny Medium zakwalifikował się do wojewódzkich eliminacji Konkursu Piosenki Radzieckiej.

 

1985 r. – W hali sportowej OSiR w Trzebnicy odbył się turniej finałowy Pucharu Polski w siatkówce kobiet. Zwyciężyła drużyna Czarni Słupsk.

 

1998 r. – Na wieży kościoła św. Piotra w Trzebnicy zainstalowano nowe dzwony, uruchamiane mechanizmem cyfrowym.

 

1999 r. – Zmarł Józef Świderski, były inspektor szkolny, działacz społeczny, publicysta, wieloletni członek Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej i członek honorowy TMZT.

 

2000 r. – W Małej Galerii Fotograficznej „Kontrast” w Obornikach Śl. otwarto wystawę Janiny Nasierowskiej z Warszawy zatytułowaną „Niedaleko jabłko od jabłoni”.

 

2001 r. – Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Powiatowej Straży Pożarnej w Trzebnicy została uznana za najlepszą w województwie dolnośląskim. Wyróżnienie odebrał komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej  – Andrzej Abulewicz.

 

2003 r. –  Podczas „Karnawału z bluesem” w Obornikach Śl. wystąpił Sławomir Wierzcholski z Nocną Zmianą Bluesa.

 

2004 r. – W Trzebnickim Ośrodku Kultury odbył się Koncert Galowy Kolęd, w którym wystąpili laureaci IX Powiatowego Przeglądu Kolęd. Zwycięzcami zostali: w grupie przedszkolaków solistka Magda Kwasek (Przedszkole Integracyjne Trzebnica) oraz grupa „0” z Masłowa w składzie: Iga Modelska, Jagoda Werbicka, Dorota Modliborska, Klaudia Boczar i Piotr Frąckowiak; wśród uczniów szkół podstawowych klas I-III solistka Michalina Rzewucka (SP 2 w Trzebnicy) oraz duet: Ola Wiśniewska i Maciej Wiśniewski (przygotowani przez Cezarego Cesarza), a klas IV-VI solistka Estera Wrona (SP Kryniczno) i duet: Martyna Rzewucka i Kornel Rzewucki (SP 2 Trzebnica); wśród uczniów gimnazjów i szkół średnich – solistka Patrycja Król z Gimnazjum w Trzebnicy oraz duet Małgorzata: Dymała i Agata Wilczek (uczennice przygotowane przez Cezarego Cesarza).

 

2007 r. – W Saloniku Czterech Muz w Obornikach Śl. otwarto wystawę prac wrocławskiej artystki Elżbiety Wodały „Pogodne fantazje – liściaki” i zorganizowano wieczór z muzyką żydowską, w którym wystąpił zespół Ruach – Klezmer Duo z Puszczy Noteckiej w składzie: Dorothea Hegeduess (klarnet) i Bogusław Hegeduess (gitara).

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here