Sylwetka

280

Roman Chandoha, st. inspektor Związku Strzeleckiego, mieszkaniec Trzebnicy, działacz społeczny, mąż, ojciec dziadek. Z wykształcenia technik drogowo-mostowy. Pracował na budowach w kraju i za granicą.

Już jako młody człowiek dał się poznać jako osobą aktywna społecznie. – W latach siedemdziesiątych ub. wieku organizowałem wielu czynów społecznych w ramach samorządu mieszkańców – wspomina. – Od 20 lat jestem członkiem zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej. W latach 90. byłem organizatorem uporządkowania i zagospodarowania Kociej Góry. Od 1990 roku działam w Związku Strzeleckim „Strzelec”, a od 16 lat pełnię funkcję dowódcy jednostki 3003. Obecnie jednostka ma 4 oddziały w tym w Jelczu-Laskowicach i we Wrocławiu. Prowadzimy: szkolenia, uroczystości, obozy, marsze pamięci narodowej, porządkowanie grobów poległych legionistów na kresach, prace społeczne. Z inicjatywy Związku powstały pomniki pamięci narodowej w Piotrkowiczkach (2003 r.) i w Trzebnicy (1995 r.). W ub. roku nasza jednostka wykonała ponad sto zadań. Byliśmy m.in. na Polach Grunwaldzkich,  Ukrainie i na Litwie.

Roman był też radnym samorządu trzebnickiego drugiej kadencji, organizatorem   m.in. trzebnickiego odcinka „Przystanek Dwójki”.

Jest filmowcem i fotografem. Wykonał dla miasta wiele dokumentów. Jego dziełem jest pierwszy trzebnicki folder, film VHC, plan miasta, album „Św. Jadwiga Patronka Dnia Wyboru Ojca Świętego”. Album ten wraz z fotodokumentacją naszej bazyliki wręczył Janowi Pawłowi II w Watykanie.

Jednak jego życiową pasją jest Związek Strzelecki i osobowość marszałka Józefa Piłsudskiego. Awansował od strzelca do starszego inspektora ZS (pułkownik). Jest jednym z najwyższych stopniem dowódców na terenie kraju. Odznaczony medalem „Za Zasługi dla Zw. Kombatantów” oraz medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej i odznaczeniami regionalnymi.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here