Posprzątamy jak będzie sucho

54

Już od pierwszych opadów śniegu mieszkańcy miast i wsi powiatu zmagają się z licznymi problemami. Najpierw pokonywali nieodśnieżone chodniki i ulice, później – oblodzone, a na końcu z pośniegowym błotem i licznymi dziurami, które wyłoniły się spod topniejącego śniegu.

Choć za oknem od kilku dni roztopy, piesi i kierowcy wciąż pamiętają problemy, z jakimi musieli się zmagać przez ostatnie tygodnie. Mimo, że  prognozy zapowiadały intensywne opady śniegu, a urzędy zapewniały o dobrym przygotowaniu do zimy, trudno było nie odnieść wrażenia, że po raz kolejny wszyscy dali się zaskoczyć zmianie. Już po pierwszych opadach, samochody ślizgały się po drogach, a ekipy porządkowe nie nadążały z odśnieżaniem. W miastach sytuacja wyglądała podobnie, ulice były zaśnieżone, a chodniki oblodzone. Z tego powodu ekipy ratownicze miały pełne ręce roboty. Był nawet moment, gdy pogotowie ratunkowe miało tyle wezwań, że nie nadążano z interwencjami. Do pomocy włączyła się więc straż pożarna.

Gdy w ubiegłym tygodniu nastąpiło ocieplenie, na skutek którego zaczął topnieć śnieg, wiele osób odetchnęło z ulgą. Nie na długo jednak, ponieważ spod topniejącego śniegu wyłonił się kolejny problem… Mianowicie  w wielu miejscach znajdował się lód, który w znacznym stopniu utrudniał pieszym poruszanie się po mieście. Sytuacji nie ułatwiał padający w ubiegłym tygodniu deszcz, który z jednej strony przyspieszał topnienie wielkich hałd śniegu, ale z drugiej sprawiał, że w miejscach, gdzie znajdowało się oblodzenie, było jeszcze bardziej ślisko.

 – Przed chwilką poślizgnęłam się i upadłam. W mieście jest strasznie ślisko – powiedziała na początku ubiegłego tygodnia rozżalona kobieta, przychodząc do naszej redakcji ze skargą.

Mieszkańcy skarżyli się nam także na to, że w mieście pomiędzy drogą a chodnikiem znajduje się wiele hałd śniegu wymieszanego z piachem. Dopóki to było zamarznięte, nie stwarzało problemu, jednak w momencie gdy nastąpiło ocieplenie, w miejscach hałd tworzyło się błoto, na którym również ślizgali się przechodnie. W wielu miejscach Trzebnicy, chodnik nie przypomina chodnika, a pieszy ma większe szanse przejść bezpiecznie ulicą. Tak było chociażby w ubiegłym tygodniu na ul. ks. Bochenka.

Jednak jak nas poinformował Zbigniew Zarzeczny z Urzędu Miejskiego w Trzebnicy, gmina nie ma pieniędzy, aby wywozić hałdy topniejącego śniegu z miasta.

 – Sprzątanie nastąpi dopiero wtedy, gdy będzie sucho. Nas nie stać na to, aby wywozić śnieg, tym bardziej, że w tej chwili nie ma go już tak dużo. Teraz ma być coraz cieplej i jak tylko to stopnieje i będzie sucho, będziemy sprzątać piach i pozostałości. Gdybyśmy teraz chcieli sprzątać, byłoby jeszcze gorzej, ponieważ to wszystko rozmazywałoby się – poinformował nas w ubiegłym tygodniu Zbigniew Zarzeczny.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here