Prusice również zagrały

161

W Zespole Szkół w Prusicach odbył się XIX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Było wiele atrakcji zarówno sportowych, jak i artystyczno – kulturalnych. Jednak najważniejszy był cel imprezy, czyli zebranie pieniędzy na zakup sprzętu dla dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi. Prusice zebrały ponad 10 tys. zł plus 200 euro.

 9 stycznia był niezwykle wyjątkowym dniem dla mieszkańców naszego miasta i gminy. A to wszystko dzięki wspólnym działaniom Szkolnego Koła Wolontariatu przy ZS w Prusicach w Publicznym Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza oraz Sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Żmigrodzie, którzy już po raz kolejny, z wielką chęcią i zaangażowaniem, włączyli się w organizację i przeprowadzenie zbiórki pieniędzy dla chorych dzieci.

Wiele atrakcji także sportowych

Rzecz jasna, nasz sukces nie byłby tak spektakularny gdyby nie wsparcie, jakie otrzymaliśmy od następujących instytucji: Urząd Miasta i Gminy w Prusicach, GOKiS, OSP, Posterunek Policji, GOPS, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Prusickiej, „Skokowiak”, „Aktywni” w Pawłowie Trzebnickim, „17 Stawów” ze Świerzowa. Warto również podkreślić, iż do akcji włączyli się pozyskani przez nas sponsorzy – zarówno firmy, jak i osoby prywatne, które wspomogły nas materialnie i rzeczowo, za co gorąco dziękujemy.

Nie tracąc czasu, pełni zapału i wigoru, nasi wolontariusze ropoczęli Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy już o godz. 9, przeprowadzając kwestę uliczną na terenie miasta i gminy Prusice.

Jednocześnie, w godzinach 10 – 12 rozgrywano turnieje tenisa stołowego. Pojedynek odbył się pomiędzy VIP-ami Gminy Prusice. Wśród najważniejszych zawodników nie zabrakło: burmistrza Prusic – Igora Bandrowicza, sekretarza gminy – Wojciecha Hoffmana, wicedyrektorki Publicznego Gimnazjum w Prusicach – Barbary Sołowczuk-Fiszer, wicedyrektorki Szkoły Podstawowej w Prusicach – Elżbiety Pietrzak, Kazimierza Żyły – pracownika obsługi Zespołu Szkół w Prusicach, dyrektorki GOKiSu – Renaty Cybulskiej, reprezentantki ZEASZiP – Anny Radoty, komendanta Posterunku Policji w Prusicach – Zenobiusza Modliborskiego, Agnieszki Szewczyk z GOPSu, Ewy Sroki z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krzysztofa Bąka – kierownika ZGKiM oraz Alicji Żyły – organizatorki sztabu WOŚP w Prusicach. W wyniku zaciętej walki, zwyciężczynią w kategorii kobiet została Alicja Żyła, a na pierwsze miejsce w grupie mężczyzn zajął Kazimierz Żyła. Pojedynek został poprowadzony przez Krzysztofa Przybylskiego.

W godzinach 9 – 17 honorowi dawcy oddawali krew – w sumie oddano 25 litrów krwi. Równie dużym zainteresowaniem cieszył się punkt dawców szpiku kostnego Fundacji DKMS.

Kolejną atrakcją w tym wyjątkowym dniu był pokaz Wrocławskiego Klubu Morsów, którego członkowie, po krótkiej rozgrzewce, zażywali kąpieli w pobliskim stawie, wywołując niezwykle gorące emocje. 

…i tanecznych

Występ Opolskiego Bractwa Rycerskiego (www.grod.pl.tl) był kolejnym punktem programu, dzięki któremu nasi mieszkańcy mieli niepowtarzalną okazję wybrać się w bajeczną podróż do średniowiecza. Wśród rozmaitych atrakcji znalazły się pokazy tańców średniowiecznych oraz profesjonalnych walk, nauka miotania toporem, włócznią i nożem, jak również strzelanie z łuku i armat. Specjalnie dla pań bractwo przygotowało pokaz autentycznych strojów z tego okresu wraz z możliwością ich przymierzenia. Natomiast panowie mogli podziwiać średniowieczne uzbrojenie rycerskie.

Prezentacja wozu strażackiego z pełnym wyposażeniem oraz pokaz ratownictwa zorganizowany przez Straż Pożarną z Prusic i Skokowej był kolejną atrakcją tego dnia.

Następnie, przyszedł czas na zespoły taneczne. Dzięki wrocławskiej grupie CASI FLAMNECO przenieśliśmy się w świat gorącej Hiszpanii podziwiając przepiękne tańce i cudowne stroje oraz wsłuchując się w dźwięki kastanietów i hiszpańskiej gitary. Warto podkreślić, iż zespół flamenco hojnie wsparł WOŚP przekazując znaczny datek do puszki.

Po tej wspaniałej zagranicznej wycieczce, wróciliśmy do bardziej lokalnych klimatów. Jako następny wystąpił bowiem zespół ludowy Strupinianie, dzięki któremu przypomnieliśmy sobie nasze ludowe korzenie.

Przy okazji występów tanecznych, nie mogło także zabraknąć pokazów naszych najmłodszych tancerzy. Jako pierwszy, swoje umiejętności zaprezentował szkolny zespół taneczny ze Skokowej. Kolejnymi tancerzami była grupa uczniów ze Szkolnego zespołu taneczno-choreograficznego SZANSA pod kierunkiem Wioletty Drząszcz i Bożeny Tarnowskiej. Jako ostatni wystąpił zespół NO NAME, w składzie którego mogliśmy podziwiać absolwentkę naszej szkoły Kamilę Tarnowską oraz Annę Kielar. Ten niezwykły duet zaprezentował zgromadzonym taniec hip hop. Wszystkie grupy taneczne zachwyciły swoimi pokazami, otrzymując w podzięce gromkie brawa.

O godzinie 17 przyszedł czas na rozpoczęcie wielkiej licytacji, podczas której towarzyszyły nam ogromne emocje oraz duże zainteresowanie ze strony przybyłych. Wśród wielu gadżetów orkiestrowych znalazły się między innymi: ręcznie malowane obrazy, rzeźby, kalendarze, piłki z klubów sportowych, fotografie Prusic, urządzenie wielofunkcyjne – telefax, mp4 a nawet specjalnie przygotowane orkiestrowe torty. Głównym punktem licytacji był wykonany w drewnie lipowym i przekazany przez pana Pawła Jończyka przepiękny anioł, który został najwyżej wylicytowany.

Kolejną atrakcją był znakomity koncert zespołu DANCE MENU, który wprowadził nas w jeszcze bardziej pozytywne nastroje prezentując najpopularniejsze utwory prosto z list przebojów.

XIX finał WOŚP został zakończony spektakularnym pokazem sztucznych ogni – „światełko do nieba”.

Wszyscy przybyli mogli zasmakować pysznych posiłków takich jak bigos, grochówka jak również delektować się słodkimi, domowymi wypiekami, popijając je kawą i herbatą. A wszystko to zostało przygotowane przez Straż Pożarną, stowarzyszenia, jak i rodziców naszych uczniów.

O bezpieczeństwo całej imprezy zadbała niezastąpiona policja, straż pożarna oraz służby medyczne.

Patronat nad imprezą objął Zespół Szkół w Prusicach na czele z dyrektorem Dariuszem Gadowiczem. Nie zabrakło nam również pomocy ze strony nauczycieli oraz pracowników obsługi. Stąd też, pragniemy gorąco podziękować za wsparcie podczas organizacji sztabu WOŚP w Prusicach, jakiego udzieliły nam następujące osoby: Łukasz Żukowski oraz Paweł Fukiet ze sztabu WOŚP w Żmigrodzie, Alicja Żyła – studentka i absolwentka naszej szkoły oraz nauczyciele: Edyta Hoffman, Ewelina Skrzypiec, Robert Kawalec i Piotr Danilewicz jak również pracownikom obsługi ZS Prusice.

Podsumowując, możemy bez wątpienia uznać XIX Finał WOŚP w Prusicach za nasz kolejny sukces. Zebraliśmy 10 tys. 241,22 zł i 200 euro. Cieszymy się, że ta wspaniała impreza wciąż wzbudza tak duże zainteresowanie wśród mieszkańców całej gminy, którzy licznie przybyli i, co najważniejsze, aktywnie uczestniczyli w tej akcji. Dzięki ich zaangażowaniu, możemy być pewni, że uda nam się uratować choć część dzieci cierpiących na choroby nefrologiczne i urologiczne. Jesteśmy dumni, iż ponownie możemy wesprzeć FUNDACJĘ WOŚP.

Dzięki dobroci i sercom pełnym miłości mieszkańców naszej gminy Prusice, 9 stycznia 2011 roku, mroźna, zimowa niedziela zamieniła się w gorący dzień lata.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here